OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NEVZAT ÜSTÜN

20161106_133612

NEVZAT ÜSTÜN

Toplumcu gerçekçi edebiyatımızın saygın adlarından Nevzat Üsütn 1924 yılında İstanbul’da doğdu. Geçim sıkıntıları nedeniyla öykülerinde de  gördüğümüz Kayseri’nin Develi ilçesine  gitmek zorunda kalıyor, aile. Nevzat üsütn ilkokula Develi Merkez İlkokulu’nda adım atıyor ve tamamlıyor. Bir süre
burada kalan aile maddi sorunlar çözümlendiğinde İstanbul’a dönüyor. Nevzat üstün Amerikan Koleji’nde kaydoluyor ve ortaokuldan mezun oluyor.

imag0024_1-kopya

 

 

ORHAN KEMAL ŞİİRİNDEN YILMAZ GÜNEY’E

Nevzat Üstün öykü ve şiirlerinde edebiyat dünyamızın saygın adlarına yer veriyor. “Götürülmeler” ve “Ağustos Götürülmesi” adlı öykülerinde edebiyat/sanat dünyamızın saygın adlarının uğradıkları baskılardan söz ediyor. Atatürk Kültür Merkezinin yanmasından, 1946 Tevkifatı’ndan söz ettikten sonra sözü birçok aydınımızla birlikte Yılmaz Güney’in tutukluluk günlerine getiriyor. Bu öyküde sözü edilen edebiyat insanlarımız arasında Hayati Asılyazıcı da imag0026_1-kopyaçıkıyor karşımıza.

Sansaryan Han’da süren sorgulanmasını anlattığı bölümlerde Sabahattin Eyuboğlu, İdris Küçükömer, Suat Derviş ve Rıfat Ilgaz gibi konuklarından söz ediyor. Hatta Suat Derviş’ten de söz ederek aralarında geçen kısa bir konuşmayı aktarıyor.

Dört öykü kitabını imag0027_1-kopyabir arada yayımladığı Çıplak’taki Boş Kalmış Bir Adam öyküsünde  Kafka’nın yanı sıra Orhan Kemal’in Murtaza adlı yapıtına göndermede bulunuyor. Ayrıca Ak Yeşil Kavak Ağaçları adlı şiir kitabında Orhan Kemal adlı bir şiirin yanı sıra Yüksel Pazarkaya’ya sunulan Uzak-Yakın adlı bir şiir yer alıyor.

Nevzat Üstün, aramızdan ayrılmasının 37. yılı olmasına karşın öykü, şiir ve yazılarıyla toplumcu gerçekçi edebiyatımızın yüz akları arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016