OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

neşet ertaş kitabı

 

neşet ertaş kitabı-mustafa aslan

Bayram Bilge Tokel’in ‘Neşet Ertaş Kitabı’ sanatçımızı anlamak isteyenlere büyük ölüçüde yardımcı olabilecek bir yapıt. Kitap, birkaç bölümden oluşuyor. Kitabın bütünlüğü içerisinde bakıldığında kitabı oluşturan bölümler Neşet Ertaş’ın değişik yönlerini ortaya koyuyor.

Yapıtında Bayram Bilge Tokel, Neşet Ertaş’ı babası Muharrem Ertaş’ın sanatsal kişiliğinden başlayarak anlatıyor. Muharrem Ertaş-Neşet Ertaş hangi noktalarda benzediği ya da ayrıldıkları nokrtaları ortaya koyuyor. Yazar bunu yaparken edebiyat ve sanat dallarıyla halk müziği arasında bağlantı kurmaya çalışıyor.

Neşat Ertaş’ın görüşlerinde babasından izler taşıdığını belirten yazar, Muharrem Ertaş’ı da inceleyerek eksik kalacak bir bölümü tamamlamış.

hacı taşan, çekiç ali ve neşet ertaş

Yazar sanat çalışmaları açısından Hacı Taşan ve Çekiç Ali’yi inceliyor. Hacı Taşan, Neşat Ertaş ve Çekiç Ali’nin bozlak çalma ve söyleme teknikleri arasında farklılıkları ortaya koyuyor, yapıt.

Muharrem Ertaş-Neşat Ertaş kıyaslamasının benzerini Hacı Taşan, Çekiç Ali ve Neşet Ertaş arasında yapıyor, Bayram Bilge Tokel.

 

ilk popçumuz neşet ertaş mı?

Bayram Bilge Tokel ‘Neşet Ertaş Kitabı’ adlı yapıtında söyleşilere de yer veriyor. Neşet Ertaş’la yapılan konuşmanın yanı sıra ünlü sanatçılarımızlaNeşet Ertaş’ı konuşuyor. Neşet Ertaş’ı anlatanlar arasında Arif Sağ, Aşık Mahzuni Şerif, Oğuz Aral…  gibi adlar yer alıyor.

Oğuz Aral, Neşet Ertaş’ın Sezen Aksu’dan önce ilk popçumuz olduğunu savlıyor, nedenleriyle.

“Belki de bizim ilk pop müzikçimiz Neşet Ertaş’tır. Yani Sezen Aksu’dan falan çok öncedir. Onun için kitleler tarafından bir anda fark edilmiştir.” (s.246)

Bayram Bilge Tokel ‘Neşet Ertaş Kitabı’nda çeşitli açılardan Neşet Ertaş’ı anlatıyor. Bu türdeki çalışmalardan farklı olduğunu söylemek abartı sayılmaz. Meraklılara ve Neşet Ertaş sevenlerinin yanı sıra müzikle ilgili kişilere önerilir.

———————————

Bayram Bilge Tokel, Neşet Ertaş Kitabı, I. Basım:Kapı Yayınları-İstanbul, Ekim-2012

 

 

 

mustafa aslan kimdir?

Mustafa Aslan

MUSTAFA ASLAN Mustafa Aslan was born Kilis in 1965, Türkiye. He has studied French Language and Literature at the University Cumhuriyet. He has been awarded literary prizes by the Radio İstanbul and magazin Ses (Voice). He now lives in İstanbul … where he works as an writer. All his works have been puplished by Bengül Editions. He has puplished thirty books for children.

MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO

-BAY KEK

-UÇAN EŞEK

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016