OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

nerde kalmıştık

IMAG3688nerde kalmıştık

İpek Ongun’un gençlerin yaşamından kesitler sunduğu ‘Nerde Kalmıştık’ adlı yapıtı Artemis yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

izlek çeşitliliği

Gençlik edebiyatı alanında ülkemizde önemli yapıtlar veren ve bize yeni kitaplarını sunmayı sürdürüyor, İpek Ongun. Yazar, ‘Nerde Kalmıştık’ adlı yapıtında çevreden zaman yönetimine, arkadaşlık ilişkilerinden ebevyenler ve çocuklarla ilişkilerine kadar birçok konuya değiniyor. Yapıtta izlek çeşitliliği açıkça görülüyor, sözcükleri ve tümceleri çok zorlamaya gerek olmadan.

” …  ‘Mesela, dedim, ailemden köşe bucak kaçman beni üzüyor. Ben tüm arkadaşlarımı aileme rahatlıkla tanıştırabilmek isterim. Ayrıca bu, benim bir etkinlik için izin  isterken de, daha rahat olmamı sağlıyor. Arkadaşlarımı bilir ve tanırlarsa onlarda rahat oluyorlar ve izin veriyorlar ama tanımadıkları biriyle şuraya gideceğiz deyince, bu pek kolay olmuyor, benim ailem böyle.” (s.294)

anne baba sorunluysa…

İpek Ongun ‘Nerde Kalmıştık’ adlı yapıtında genç ve ile anne baba arasındaki sorunlara  dikkat çekiyor, kitabın bütünlüğü içerisinde. Ongun, bu kez sorunlu olarak anne babayı okurun karşısına çıkarıyor. Anlayacağınız sorun gençte değil, sorunlu anne  baba.  Sorunlarını çözemeyen, dahası sorunlarını çocuğa yansıtan anne baba tiplerini görüyoruz, bu yapıtta.

” ‘Siz hiç karı koca oturup da, biz ne yaptık ki bu çocuk böyle söylüyor, diye düşündünüz mü? Hayır, düşünmediniz. Bu nasıl bir analık, nasıl bir babalıktır? Bu sözler üzerine baban birşeyler söyleyecek oldu, sus, diye payladım onu…” (s.187)

 

İpek Ongun ‘Nerde Kalmıştık’ adlı yapıtında gençlerin dünyasını anne babalarınkilerle birlikte aralıyor. Önerilir.

Mustafa ASLAN

—————-

Nerde Kalmıştık (Roman), İpek Ongun, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Eylül 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016