OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

nazar (reha çamuroğlu)

nazar (reha çamuroğlu)

Reha Çamuroğlu’nun ‘Nazar’ adlı romanı Ortaçağı anlatmasına karşın günümüzün öne çıkan sorunlarına da değiniyor.

 

savaş karşıtlığı

Raha Çamuroğlu, ‘Nazar’ adlı romanında savaş karşıtı bölümlerle de karşılaşıyoruz. Kahramanın eşinin savaşta ölmüş olması savaş karşıtlığını da ha da güçlendiriyor. Yazar yapıtında savaşın erkekler tarafından öne çıkarılıp topluma dayatıldığı belirtiliyor.

“Tek işiniz savaşmak! Erkeklerimizi her türden savaşınızda ateşe odun olmak üzere bizden almak!Kocaları ve oğulları. Kalan kadınlarına da eziyet etmek. Erkeklerin yücelik dedikleri şey bu. Sizi savaşa koşan Tanrınız da erkek. Ama evet, onda bile iyi bir yan var doğru, çünkü o da bir kadının oğlu.” ” (s.153)

 

kadın

Reha Çamuroğlu Vatan Kitap’tan  Nazlı Berivak Ak’la  yaptığı söyleşide, “Her zaman “batıl inançlara” da “hakiki inançlara” da kadınlar daha yakın olmuştur. İnanç ve bağlanma kavramları kadınların ruhunda erkeklerden daha çok yankı yapar. Bu nedenle ben kadınların çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Çevre, hayvan hakları, insan hakları… Bence bu kadar testosteron dünyayı yok eder, kadınlara tam da bu yönüyle büyük görev düşüyor, ” diyor.

Nazar adlı romanın belirgin kahramanı bir kadın. Kadının dünden bugüne süregelen sorunlarını dile getiriyor roman. Dini kurumlar ve toplumsal baskı ve kadın üzerindeki etkilerine değiniliyor.

kitle psikolojisi

Çamuroğlu ‘Nazar’ adlı romanında kitle psikolojisinin ne demek olduğunu olay örgüsü içerisinde veriyor. Zaman zaman gelişmelere tepkisizliği nedeniyle ‘sürü’ olarak da adlandırılan geniş yığınların yeri geldiğinde gerekli tepkileri vereceğini gösteriyor.

Reha Çamuroğlu’nun ‘Nazar’ adlı romanı Ortaçağ’ı anlatmasına karşın günümüze göndermeler de bulunarak yapıtının boyutlarını daralmaktan kurtarıyor.

Mustafa ASLAN

———————————————————

Reha Çamuroğlu, Nazar, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık -2012

Vatan Kitap, Nazlı Berivan Ak, 15 Aralık 2012

http://vatankitap.gazetevatan.com/haber/karanlik_bir_donemin_cesur_romani_nazar/1/19584

 

 

sürüyor

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016