OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

nabokov ve mutluluk

20151210_202722

nabokov ve mutluluk

Lila Azam Zanganeh’in ülkemizde Lolita adlı romanıyla tanınan  Nabokov’la ilgili yapıtı ‘Büyücü-Nabokov ve Mutluluk’ (The Enchanter) adlı yapıtı Everest Yayınları arasında yayımlandı.

bölümler

Lila Azam Zanganeh’in Nabokov’la ilgili yapıtı ‘Büyücü -Nabokov ve Mutluluk’ adlı yapıtı on beş bölümden oluşuyor. Her bölümde Nabokov’un farklı bir yönü ele alınarak irdeleniyor. Okur on beş bölümde ünlü yazarın on beş farklı durumuyla karşılaşıyor, bu denemeler sayesinde.

On beş bölümde oluşan yapıtta bolca fotoğraf yer alıyor. yazar bundan dolayı yapıta bir de fotoğraf dizini koyma gereği duyduğu görülüyor.

Lila Azam Zanganeh, Nabokov’un yaşamı ve yapıtlarıyla ilgili okuru bilgilendirirken, denemelerinde sıkıcı bir yöntem kullanmıyor. Yazarın yapıtlarıyla/yazarla ve kendi yaşlamıyla bağlantı kurarak anlatmaya başlıyor. Yazarla yaptığı bir söyleşiyi de paylaşan Lila Azam Zanganeh, yapıtlarından bölümler de sunuyor.

nabokov

lolita’dan …

Nabokov göçmen bir yazar. Ülkemizde birçok yapıtı dilimize kazandırılmasına karşın Lolita ile daha çok tanınıyor. Lila Azam Zanganeh yapıtında ünlü yazarın yapıtların alıntılarının yanı sıra Ada ya da Arzu ya da Lolita’nın Avrupa ve İngiltere’de  yasaklanma  serüvenlerini de veriyor.

“Yıllarca Konuş, Hafıza‘yı baştan sona okumayı öteledim. Parola kurguydu:Ada, Lolita, The Gift (Armağan), Solgun Ateş (örtük bir biçimde geriye doğru giden bir sıralamayla).” (s.56)

kelebek peşinde

Lila Azam Zanganeh Nabokova ilişkin denemelerinde ünlü yazarın doğaya düşkünlüğüne de önemli sayılabilecek bir alan açtığı görülüyor, kitapta. Böcekbilimi ve bitki örtüsünün  edebiyat kadar ilgi alanı içerisinde olduğunu söylemek abartı yayılmaz sanıyorum. Ünlü yazarın bir kezinde zehirli olabileceği düşünmeksizin iki kelebek yediğini belirtmek, söylediklerimizi daha inandırıcı kılabilir.

“… Bir defasında, Amerika’da, iri yarı bir polis, kırsal bölgeyi tek başına bir uçtan ötekine dolaşan yaşlı adamdan kuşkulanarak Nabokov’u kilometrelerce takip etti. Başka bir gün öğleden sonra, NV araştırmaya kendini o kadar kaptırmıştı ki kazayla bir ayının üstüne bastı.” (s.162)

Lila Azam Zanganeh, Nabokov’a ilişkin denemelerinin yer aldığı ‘ Büyücü-Nabokov ve Mutluluk’ adlı yapıtıyla tanımayanlara yeni tanıma kapıları açıyor, tanıyanlarla da güzel paylaşımlarda bulunuyor.

Mustafa ASLAN

——————–

Büyücü-Nabokov ve Mutluluk (Deneme), Lila Azam Zanganeh, Çeviren:Gözde Serteeser, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016