OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

N. BEHRAM’DAN TUTANAK

 

20160905_082203TUTANAK / APTALLIĞIN EGEMENLİĞİ

Nihat Behram’ın yazılarının oluşturduğu kitapların beşincisi olan  ve kendisiyle yapılan söyleşilerin yer aldığı Tutanak /Aptallığın Egemenliği  adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Bu yapıtta yer alan yazıları dört ulama ayırmak olası gözüküyor. İzleksel olarak. yazarın ilk sırayı alan izleği ülke ve  Dünya sorunlarına ilişkin olanları, ikincisi sanatla ve edebiyatla ilgili olanları,  üçüncü olarak  çevre sorunlarıyla ilgili yazılarını  ve hakkında yazılanları ve söyleşileri de unutmamak gerekiyor.

“Mersin Atatürk Parkı’ndaki “Karacaoğlan’ın Elif’e aşkını simgeleyen” üç metrelik tunç heykel de yobazlardan “kısmetini” almış, saldırganlar gece karanlığında ilkin Karacaoğlan’ın sonra da sevgilisi Elif’in kollarını demir testeresiyle kesmişti.” (s.101)

AMERİKA

Nihat Behram’ın yazılarının odağını Amerika oluşturuyor. Yazar hedef olarak Amerika’nın oluşturduğu kukla yönetimleri alıyor. Amerika tarafından oluşturulan kukla yönetimlerin halkını soyup soğana çevirdiğini belirtiyor. İş bununla da bitmiyor, her türlü gericilik ve yobazlık da iliğine kadar soyulan halka bir seçenek olarak dayatılıyor. Bir yandan da bu ülkelerin doğası kirletiliyor ve yağmalanıyor.  Ormanları bir hiç uğruna yok ediliyor.

SANAT EDEBİYAT

Nihat Behram bir şair/yazar. Elbette onun yazılarında sanatın ve edebiyatın egemenliği duyumsanıyor. Her ne kadar bu kitaptakiler siyasi ağırlıklı yazılar olarak görünse de  sanat edebiyat ağırlığı duyumsanıyor. Başta Metin Demirtaş’a ilişkin kaleme alınan yazı kitapta önemli bir yer tutuyor.

“Attila Jozsef, Yesenin, Neruda, Mayakovsky, Nazım, Alberti… birini diğerine ekleyerek başladı mı yürek kaynağından şiir olup akmaya, yeryüzünün hiçbir nehri, hatta hiçbir çağlayanı yarışamaz onunla!Öylesine şiirin coşkusuydu Metin Abim.” (s.34)

ÇEVRE

Nihat Behram Tutanak/Aptallığın Egemenliği adlı yapıtında çevre sorunlarına da değiniyor. Amerika’nın desteklediği kukla yönetimlerin kendi ülkelerinin insanını ve doğasını nasıl hoyratça yağmaladığını, yok ettiğini okuyoruz. Kimi zaman hayvanların üzerinden insanlara gönderme yapıyor.

“Doğadaki tüm canlıların üreme, soyunu sürdürme, hayatta kalma isteği; yavrusunu besleme, büyütme ve canı pahasına tehlikeden koruma özelliği, canlının “temel içgüdüsü” olsa da canlılar aleminde sadece insanda görülen…” (s.80)

Nihat Behram Tutanak/Aptallığın Egemenliği adlı yapıtında yer alan yazılarda günümüzün yakıcı sorunlarına değinmekle kalmıyor, sorunların üstesinden gelme yollarından da söz ediyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………

Tutanak/Aptallığın Egemenliği (Yazılar)-5, Nihat Behram, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul,  Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016