OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MÜZİKSİZ SÖZLER

20160318_185333

MÜZİKSİZ SÖZLER

Alfa Yayınları biyografi dizisinden bir müzisyenin yaşamının anlatıldığı yeni bir kitap okuyucuyla buluştu. Müzisyen Philip Glass’ın yaşamının anlatıldığı yapıt ‘Müziksiz Sözler’ adıyla ve Volkan Atmaca çevirisiyle okura sunuldu.

Bizim notaya dayalı konser müziği ile yerli kaynakların, halkalrın müziği arasındaki ilişkiyi tam manasıyla kavramaya başlamam Foday Musa’yla çalışırken oldu diyebilirim. Ravij ve Alla Rakha’yla çalışmak bana yalnızca kapıyı açmıştı.” (s.408)

MÜZİK, SİNEMA VE TİYATRO

Philip Glass yaşamını anne baba ve kardeşlerinden başlayarak anlatıyor. Müzikle olan ilişkisini de anlatıyor. Ancak bir müzisyenin yaşamını okurken tiyatro ve sinema hakkında da bilgi ediniyoruz. Bu yapıt bir müzisyenin yaşamını anlatmakla birlikte tiyatro ve sinema alanındaki çalışmalarına hatta opera çalışmalarına da yer veriyor. Buradan okur sanat hareketleri ve sanatçılar hakkında kimi bilgilere ulaşabiliyor.

TÜRKİYE’DEN HİNDİSTAN’A
Philipe Glass’ın yaşam öyküsünde Evliya Çelebi’yi anımsatacak bir gezgin olduğu görülüyor. Glass Hindistan’a Türkiye üzerinden geçiyor.Ülkemize gemiyle geldiklerini yazan sanatçı yol güzergahını ayrıntılı olarak veriyor. İstanbul’a geliniyor ve buradan trenle Erzurum’a gidiliyor İran’a sınırdan geçiş yapmak için.

Türkiye üzerinden İran’a yasadışı yollardan geçiyor. Oradan da yoluna devam ediyor. Sanatçı Türkiye’den İran’a geçişte sınırda hiçbir engelle karşılaşmadıklarını, İran’a rahatlıkla geçtiğini belirtiyor.

Philipe Glass’ın bir müzisyen olarak yaşam öyküsnünün yanında bir sanatçının  ize aktardıklarını zevkle okuyoruz. Sanatla ilgilenen herkese seslenebilen bir yapıt.

 

 

Mustafa ASLAN

————————-

Müziksiz Sözler (Biyografi), Philip Glass, Çeviren: Volkan Atmaca, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016