OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

müzik söyleşileri

IMAG3092 Müzik Söyleşileri

Yasin Eker – Ahmet Sadık Hıdır’ın ‘Müzik Söyleşileri’ adlı yapıtı Kapı Yayınları’nın Söyleşi Dizisinin ikinci kitabı olarak okurla buluştu. yapıtta genel olarak sanat ve müzik konularına alanında söz sahibi kişilere yöneltilen sorularla ve yanıtlarla okura sunuluyor.

kiminle hangi konuda söyleşildi?

Yasin Eker – Ahmet Sadık Hıdır’ın ‘Müzik Söyleşileri’ adlı yaptında söyleşilen kişiler ve konuları şöyle sıralanıyor: Hafızlık ve müzik-Ahmet Çalışır, Meşk ve müzik-Alaeddin Yavaşça, Gelenek ve müzik-Cem behar, Edebiyat ve müzik- Hüsrev Hatemi,  Hatırat ve müzik-Memduh Cumhur, Tanbur ve müzik- Murat Aydemir, Üslup ve müzik-Mustafa Doğan Dikmen, Udve müzik – Necati çelik, Tasavvuf ve müzik – Ömer Tuğrul İnançer, medeniyet ve Müzik-Sadettin Ökten, Ney ve müzik-Sadreddin Özçimi, Tevhid ve müzik-Savaş Ş. Barkçin, İslam ve müzik-Süleyman Uludağ, Usul ve müzik,-Timuçin Çevikoğlu, Estettik ve müzik-Turan Koç, Doğu-Batı ve müzik-Yalçın Çetinkaya.

“Enstrümantal musikiye çok önem vermek gerekiyor. Sadece bir peşrevle, bir saz semaisiyle yetinmek doğru değildir. Onlar yerli yerindedir. Mesela bir fasla başlayacağınız zaman peşrev çalınacaktır. Biterken de saz semaisi çalınacaktır. Fakat biz 21. yüzyıla ayak basıyoruz…” (Alaeddin Yavaşça, s.35)

islam ve müzik

Yasin Eker – Ahmet Sadık Hıdır’ın ‘Müzik Söyleşileri’ nde alanında uzman kişilerin konuyla ilgili özel bilgilerin   yanı sıra sanatçılarla ilgili kimi özel bilgilere de ulaşabiliyoruz. Kitapta öne çıkan konu İslam ve sanat konusu, olarak görüyoruz. özellikle İslam ve müzik konusunda net bilgiler sunuluyor okura. “İslam’datürkü söylemek günah mıdır?” sorusunun yanıtı  kuşkuya yer bırakmayacak şekilde  hadislere dayanarak veriliyor, yapıtta.

” Çok bilinen bir hadis var ki bu hadis, Buhari ve Müslim gibi en sahih kaynaklar tarafından nakledilmiştir: Bir bayram günü Hz. Peygamberin evinde iki tane genç kız Buas dedikleri bir türküyü bir ezgiyle söylüyorlar. Arap kabileleri arasında savaş çıkıp da neticelendikten sonraBuas diye bilinen bbir türkü yakılır. Hz. Aişe de (r.a) yanlarında onları dinliyor. Anlaşılan peygamberimizin (s.a.v.) de hoşuna gidiyor ki buna bir ses çıkarmıyor. Daha sonra Hz. Ebubekir (r.a.) geliyor ki bakınız bu olay çok önemlidir, şarkı söyleyenleri azarlıyor yani “Bu ne hal, Resulullah’ın (s.a.v.) huzurunda Şeytan’ın mizmarı ne gezer? ” diye azarlıyor. Ama Hz. Peygamber “Bırak onları, her milletin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır,” buyuruyor. Yani Hz. Peygamber son noktayı koyuyor, bunların günah olmadığını ifade ediyor.” (Süleyman Uludağ, s.221-222)

Yasin Eker – Ahmet Sadık Hıdır’ın ‘Müzik Söyleşileri’  adlı yapıtındayeralan söyleşilerde İslam ve müzik, islam ve sanat konularında okura oldukça değerli bilgiler veriliyor.

 

Mustafa ASLAN

——————————

Müzik Söyleşileri, Yasin Eker – Ahmet Sadık Hıdır, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016