OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MUTEDİL MÜSLÜMANLARIN GÜNÜMÜZDEKİ DÜŞMANLARI

20161202_204157

MUTEDİL MÜSLÜMANLARIN GÜNÜMÜZDEKİ DÜŞMANLARI

Erol Göka’nın Mutedil Müslümanların Düşmanları adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuluyor.

Erol Göka’nın dört bölümden oluşan Mutedil Müslümanların Düşmanları adlı yapıtında yer alan bölüm ve konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Birinci bölüm Kimlik Kişilik, Fanatizm adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: Kişilik ve demokrasi, Kimlik ve Demokrasi, Kimlikler arasında kaybolan birey, Etnik kimlik mi, dini kimlik mi? Sekülerlik ve etnik kimlik kardeştir, Müslüman toplum tamamen sekülerleşir mi? Fanatiği tanıma kılavuzu, Fanatiğin psikolojisi, Kolektif fanatizm, “Bizimkiler” taassubu.

İkinci bölüm Manevi Topluluklar ve Psikolojik Sağlık adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: “Politik paranoya” üzerine, Toplumdaki paranoid derebeyleri, Mehdilik iddiası ve psikolojik sağlık, “Kötülüğün sıradanlığı”, İnsanımızın gözetlendiği kule:Gazze, Manevi topluluklar ve psikolojik sağlık, Cehennemin kaldırım taşları, Kendini tanı ma önce camianı bil! Manevi topluluk, gizli örgüt değildir! İlk Haşhaşiler, İlk Haşhaşilerin akibeti, Militan ezoterizm veya spiritüel cinnet, Spiritüel cinnet örgütünün hezeyalanları, Sorumluluktan kaçamazsın ey ebeveyn! Spiritüel cinnet örgütünü tanımak,

İslam’a ve Müslümanlara Bitmeyen Öfke adlı bölümdeki konular ise şöyle sıralanıyor: Fanon gibi hissetmek, Şimdi Fanon zamanı, Niye Müslümanlara düşman oldular? Günahlardan arınma aracı olarak İslamofobi, Militan ateizm ve Daeş, İslamofobi artacak mı? Müslümanlardan da Müslüman, “Daeş, 3. Dünya Savaşı’nın deşifresi”, “Ben, öteki ve ötesi:İslam-Batı” Avrupa karşısında Türkler, Dindar görüntü, Sağlam kişiliği garanti etmez! Cahillerle tartışmayın!

Dördüncü ve son bölüm Çare:Demokrasi Hoşgörü Değerler Eğitimi adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Modernlik ve Müslümanlar, Müslümanlar ve demokrasi, Mezhep kavgası ve demokrasi, Sahih muhafazakarlığa doğru, Hoşgörü konuşmanın sırası mı? Hoşgörü, toplumsallaşmış nezaket değildi! “Ortak yaşama kültürü ve felsefesi”, İslam ve Batı;Şerif ve Derrida, Nedir şu değerler eğitimi? Değerler eğitimi ve Müslümanlar, “Değer”li miyiz?

Erol Göka Mutedil Müslümanların Düşmanları adlı yapıtında modernlik Müslümanlık konularında okurlarla paylaşımda bulunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………

Mutedil Müslümanların Düşmanları, Erol Göka, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Kasım 2016

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016