OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

musullu süleyman

 

musullu süleyman-mustafa aslan

Everest Yayınları Ahmet Mithat Efendi’nin ‘Musullu Süleyman’ adlı romanı Behçet Necatiğil’in güzel Türkçesiyle okura sundu.

haçlı seferleri

Ahmet mithat Efendi ‘Mususllu Süleyman Efendi’ adlı yapıtı Haçlı Seferleri’nden hareketle bir çok konuya değiniyor. Haçlı seferlerine kimlerin nerelerden katıldığı aktarılan bölümlerde hizah öğesi kendini gösteriyor. Çünkü Haçlı Ordusu’na katılanların Müslüman ve Müslümanlıkla ilgili bir ilgisi olmadığı gibi kurtarmaya kalktığı Kudüs’e ilişkin herhangi bir kültürel birikimi olmadığı ortaya koyuluyor.

menfa ve musullu süleyman

Anı ve öykü, roman ilişkisi öteden beri kahraman-yazar-anlatıcı benzeşmesinde odaklanır çoğunlukla. Ahmet Mithat Efendi’nin ‘Musullu Süleyman’ adlı yapıtı da yazarın  anılarını topladığı ‘Menfa’ adlı yapıtıyla kimi benzerlikler gösteriyor. Özellikle Diyarbakır’dan sonrasını anlattıklarını örnek olarak gösterebiliriz.

“Hele Diyarbakır’dan aşağı “kelekle” yapılan yolculuğun keyfi bambaşka bir şeydi. Tulumlardan oluşturulmuş salların üzerine keçe berekeler kurulmuştu.  ” (Menfa, s.187)

 

“Kelek üzerinde bulunan yolcunun filan yere kaç saatte varabileceğini kaptandan sormaya asla hakkı yoktur. Vapur mu bu! Saatte kaç mil alacağı bilinsin de  istenen mesafede o miktara bölünerek haber verilsin! Yalken gemisi bile değil.” (Musullu Süleyman, s. 80)

marco polo alamut kalesi’nde

Ahmet Mithat Efendi’nin ‘Musullu Süleyman’ adlı yapıtında Haçlı Seferleri’yle birlikte Hasan Sabbah ve beş yıl süren Alamut Kalesi kuşatmasını da anlatıyor. Alamut Kalesi ve Hasan Sabbah hakkında okur oldukça bilgilendiriliyor. Bu arada Marco Polo’nun da yolunun Alamut kalesi’nden geçtiği okura iletiliyor.

Ahmet Mithat Efendi ‘Musullu Süleyman’ adlı yapıtı tarihi olaylar ve kişilikler çerçevesinde bir serüven romanı olarak bir kez daha okurla buluştu.

MUSTAFA ASLAN

———————————–

Ahmet Mithat Efendi, Musullu Süleyman (roman) I. Basım:Kapı Everest Yayınları, İstanbul, Şubat-2013

 

*Ahmet Mithat Efendi, Menfa(Sürgün Anıları) I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016