OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Mustafa Mestur’un K’SIZ Ş’SİZ AŞKIN HİKAYESİ

 K’SIZ Ş’SİZ AŞKIN HİKAYESİ

Mustafa Mestur’un K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi adlı  kitabında on dört güzel öykü yer alıyor. Günlük yaşamdan kopmadan kaleme alınan öykülerde Türk okurunun da rahatlıkla kendinden bir şeyler bulacağını düşünüyorum.

YAŞAMIN İÇİNDEN İNSANLAR

Türk edebiyatındaki isimlerle Mustafa Mestur’u belki bir başka yazımda karşılaştırabilirim, ama onun öykülerinde sıradan günlük yaşamın içinden, öyküyü okuduğumuzda, “ben bu çocuğu ya da adamı tanıyorum” diyebileceğimiz kahramanlar yer alıyor.

Sofya öyküsü cin gibi Tahranlı çocukların huysuz bir adamı nasıl işlettiklerini görüyoruz. Yapıta adını veren K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi adlı son öyküsünde ise günlük yaşamın içinden capcanlı çıkıp geliverecek türeden kahramanlardan oluşuyor. Günümüzün sanal ilişkilerinin anlatıldığı öyküde, yazarın yapıtların bütünlüğü içinde görebildiğimiz bir eleştiri gizli olduğunu söylemek gerekiyor.

ANLATICI-YAZAR-KAHRAMAN

K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi adlı yapıtında yazar-anlatıcı ve kahraman arasında bir ilişki olduğu görülüyor. Fazlaca göstergebilim alanına giriş yapmadan açıklamaya çalışacağım, kısaca. Öykülerin bazılarında anlatıcı olarak yazarın kendisi karşımıza çıkıyor.Anlatıcı -yazar- kahraman benzeşmesinin olduğu öykülerin varlığından da söz etmek çok abartı sayılmaz, bence. Mümkün Olanın En İyisi adlı yapıtında bunun imlerini görüyoruz.Kaldırım Üzerinde Aşk, Kesim, Gözlerinde Yüzüyor/Kollarında Ölüyorum,Özellikle Mestur’un çocuklar, yazarlar/şairler ve akademik çevrelere ilişkin olan öykülerde yazarın soluğunu iyice duyumsuyoruz.

 

ÇOCUKLAR VE KADINLAR

Hiç çekinmeden Mustafa Mestur’un önemli kahramanlarının çocuklar ve kadınlar olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka yapıtlarının can alıcı noktalarına kadın ve çocuklara ilişkin önemli kahramanların yer aldığı bölümler yer alıyor.

Yapıta adını veren K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi, Kesim,Gözlerinde Yüzüyor/Kollarında Ölüyorum,  Aşk Hakkında Birkaç Güvenilir Rivayet, Vema Edrake Ma Meryem?

Süsen Hakkında Bir Rivayet başlı başına bir kadın öyküsü,Rivayet öyküsünün sonunda okura sunulan imgelerle kadından yana bir tavrını görüyoruz, yazarın, birçok yapıtında olduğu gibi. Hel Min Mahis?’teki “Kadınlar her zaman aydınlıktı”(35) görüşlerimizi destekleyen güzel bir tümce olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuk kahramanların belirleyici olduğu iki güzel öykü karşımıza çıkıyor:Kraliçe Elizabeth ve  Sofya.

Mustafa Mestur’un K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi  adlı yapıtı yaşamın içinden ama sımsıcak öykülerdeki tümcelerden insan kokusunu duyabileceğimiz öykülerden oluşuyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

K’sız Ş’siz Aşkın Hikayesi (Öykü), Mustafa Mestur, Çeviren:Ertuğrul Ertekin, Mustafa Mestur, I. Basım:Hece Yayınları,  Ankara, Kasım 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016