OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Atatürk Haftası-Mustafa Kemal Atatürk’ün Yaşamı – Çocukluk-

 

1881 yılında Selanik’te Kasımiye Mahallesi’nde İslahhane Caddesi’ndeki evde doğmuş ve kendisine Mustafa adı verilmiştir.

Babası Selanik İlkokulu öğretmenlerinden Kırmızı Hafız sanıyla anılan Ahmet Efendi’nin oğlu Ali Rıza Bey’dir.Ali Rıza Bey, Selanik Vakıflar İdaresi’nde katiplik ve gümrük memurluğu yapmış. Selanik Ulusal Askeri Taburu’nda teğmen olarak görevde bulunmuş, daha sonra kerestecilikle serbest hayata atılmıış ve genç yaşta ölümüştür.

Annesi Sarıgüllü Ailesi’nden Feyzullah Ağa’nın kızı Zübeyde Hanım’dır. ustafa babasının ölümünden sonra onun tarafından yetiştirilmiştir.

Hafız Mehmet  Efendi Mahalle Mektebi’nden sonra Özel Şemsi Afendi Okulu’nda öğrenime başlayan Mustafa babasının ölümünden sonra okulu bırakmak zorunda kalmıştır.Annesiyle birlikte Hacı Süleyman Bey’in çiftliğinde subaşılık yapan dayısı Hüseyin Ağa’nın yanına giderek köyde yaşamaya başlamıştır.

Daha sonra annesi tarafından büyükannesiyle teyzesinin yanına gönderilen Mustafa, Selanik Mülikye Rüştiyesi’ne başlamışsa da bu okulu bırakmıştır. Annesinin karşı olmasına larşın 1893 yılında Selanik Askeri Rüştüyesi’ne kaydolmuştur.

 

Bu okulun matematik öğretmeni Mustafa Bey, çok çalışkan olan öğrencisine ,”Oğlum ikimizin adı da Mustafa. Bundan Böyle senin adın Mustafa Kemal olsun.” demiştir. Mustafa Kemal, 1894 yılında aldığı bu adı ömür boyunca taşımıştır.

sürüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016