OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın yarın yokum (le child) ile ilgili yazıları

 

YARIN YOKUM

 

Lee Child’ın yazdığı “Yarın Yokum” adlı roman intihar bombacısı sanılan birinin intiharından hareketle yeryüzünün bugünkü gözbebeği ülkeleri üzerindeki Amerika’nın oyunlarını anlatan bir roman.

 

Türkiye’de “Delta Force” var mı?

 

Yapıtın odak noktası  bölgemiz ve ülkemizi ilgilendiren konular oluşturmaktadır. Rusya Afganistan’ı işgal eder. Amerika Ruslara karşı Afgan mücahitlerini destekler. Bir müttefik olarak Türkiye’de bulunan Amerika’nın Delta Force ‘a ait güçleri bu yardım müdahale işine karışırlar. Yani yazara göre, Türkiye’de Amerika’nın Delta Gücü (Delta Force) vardır. Bu Amerikan gücü Türkiye üzerinden Afganistan’daki operasyonlara katılırlar.

 

“Ama Türkiye’deki Delta üsleriyle Umman’daki birlikler arasında dikkat çekici görüşmeler yapıldığı belirlenmişti.” (s.234)

 

FBI ve CIA ‘nın hünerleri

 

Yarın Yokum özünde istihbarat örgütlerinin (FBI, CIA…) hünerlerini sergileyen bir yapıt. Amerika’dan Avrupa’ya ardından Kafkaslara Afganistan’a kadar uzanan bir alanda neler yaptığını göstermektedir. Başta telefon dinlemeleri, şantajlar, suikastlar…

 

“…Polisler ve özel dedektifler tersten işleyen telefon rehberlerine sahiptirler. Numarayı gir ve bir isme, bir adrese ulaş. FBI’ın her tür seçkin veri bankası vardır. Polislerinkine benzer ama daha pahalı. CIA’in büyük ihtimalle kendi telefon şirketi olmalı.” (s.163)

 

Amerikan operasyonları ve Saddam

 

Yapıt, Amerika’nın çeşitli ülkelerde operasyonlar ve suikastlar yaptığını belirtiyor. Saddam Hüseyin’i, Bin Ladin’i önce ortaya çıkarıp destekleyip, işine gelmediğinde yok etmek, günümüzde bilinenlerin bir tekrarı olsun diye yazılmamış. Yapıt, bir takım ilişkiler ağı içerisinde veriyor anlattıklarımı.

 

“… Donald Rumsfeld adlı Amerikalı politikacının Bağdat’ta Iraklı diktatör Saddam Hüseyin’le el sıkışırken çekilmiş 1983 tarihli fotoğrafıydı. Donald Rumsfeld iki kere Savunma Bakanı olmuştu ama bu fotoğraf çekildiğinde, Donald Reagan’ın yolladığı özel başkanlık temsilcisiydi. Bağdat’a Saddam’ın kıçını öpmeye ve sırtını sıvazlamaya ve hediye olarak Amerika’nın sonsuz minnettarlığının sembolü olarak bir çift saf altın mahmuzu vermeye gitmişti.” (s.98)

 

 Afganistan

 

Amerika, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgalinden sonra direniş güçlerine yardım etmenin ötesinde var olmuştur. Amerika elden geldiğince bu varlığını gizlemiştir. Buradaki ilişkiler, İkiz Kuleler’in bombalanmasına giden yolda dikkat çekicidir, yazarın anlattıklarına göre. Çünkü Taliban’ın ve El Kaide’nin büyümesi Sovyetlerin çekilmesiyle olur. Lee Child, Rusların çekilmesiyle Afganlıların bir bölümü Taliban’a bir bölümü ise El Kaide’ye dönüştüğünü roman kalıpları içinde veriyor.

 

“…Ruslar evlerine döndüklerinde, mücahitler keçilerini otlatmaya dönmedi. Tamamen farklı bir yöne ilerlediler. Bir kısmı Taliban’a dönüştü ve geri kalanları El kaide oldu.” (s.384)

 

 Lee Child’in, Yarın Yokum adlı yapıtında katılmadığımız yerler olabilir, ama bölgemizde olanları ve olacakları roman kurgusu içinde anlatabiliyor.

 

Lee Child, Yarın Yokum, İngilizce aslından çeviren:Zeynep Heyzen Ateş,1.Basım:Ekim 2009, Artemis Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016