OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın vahşi geceler’le ilgili yazıları

mustafa aslan’ın vahşi geceler’le ilgili yazıları

22/12/2009

VAHŞİ GECELER

Amerikan Edebiyatı’nın önemli adlarından Joyce Carol Oates’in ünlü yazarların yaşamından ve kimi önemli özelliklerinden hareketle yazdığı öyküleri topladığı yapıtın adı. Oates’in öykülerinde yeniden canlandırdığı yazarlar arasında Poe, Dickinson, Mark Twain, James ve Ernest Hemingway var.

Joyce Carol Oates Vahşi gecelerde günümüz dünyasına konuk ettiği yazarları anlatırken onların önemli kişisel ve edebi özelliklerinden yararlanmaktadır. Emily Dickinson’ı anlattığı, sürpriz bir şekilde de sonlanan öyküde fiziksel özelliklerin yanı sıra şairin şiirlerinden de küçük alıntılar da yapmıştır. Yazar aynı yöntemi anlattığı öteki yazarlar içinde yapmıştır. Yapıtlarından yararlanma, onun anlatım özelliklerini öyküsünü yansıtmayı başarıyla uygulamıştır.

Oates, kaleme aldığı yazarların anlatım özellikleri ve yapıtlarından küçük alıntılar dışında da yararlamıştır, ünlü yazarların yapıtlarından. Esin kaynağı olmuştur, onların yazdıkları ve geride bıraktıkları Oates için. Örneğin: ‘Poe’nun Ardından ya da Deniz Feneri’ Edgar Alan Poe’nun 7 Ekim 1849’da Baltimore’da ölümünün ardından bulunan tek sayfalık “Deniz Feneri” adlı el yazmasından esinlenerek yazılmıştır.

Yalnızlık

Öyküleştirdiği yazarın yapıtlarından aktarımlar yaptığı gibi Poe’n un anlatıldığı öyküde olduğu gibi mitolojiden oldukça (Medusa, Cyclops…) yararlanmış, yalnızlık çektiği kuledeki yaşamını anlattığı. Yalnızlık duygusu öykünü her tümcesinden öte sözcüğüne kadar sinmiştir.

“Zir hala derinlemesine araştırmam gerektiğine inandığım yalnızlığımda nasıl bu kadar huzur bulduğuma hayret etmeyi sürdürüyorum.” (s.12)

Geçmiş

Öykülerde, anlatılan yazarların geçmişlerine inilerek davranışın kökenleri geçmişte aranarak yavaş ileriye doğru gidilmektedir. Hemen bütün öykülerinde az veya çok ünlü yazarların geçmişlerine ilişkin bilgilerle karşılaşıyoruz.

Oates ünlü Amerikan yazarlarının yaşamının son günlerini anlatırken geçmişlerini de bir arkeolog titizliğiyle çalışarak kaleme almış. Örneğin, Hemingway’ın özellikle babasıyla ilgili bilgiler öykünün gidişatını belirlemede yön verici durumundadır. Bu sayede Hemingway’ın geçmişi verilirken öykünün psikolojik temellendirilmesini de yapmaktadır, Joyce Carol Oates.

“Babasının kendisini öldürmesinden bile önce, henüz yirmili yaşlarının sonlarında genç bir adamken, kendisine hayran olanların gözünde de bir Babaydı o. Neden böyle olmuştu? Neden kendi hayatını hızlandırmayı istemiş gibi bir hali vardı? Hiçbir fikri yoktu. Baba olmak onu zehirliyordu. (s. 197)

Vahşi Geceler usta yazar Joyce Carol Oates’in Amerikan Edebiyatı’nın değil, dünya edebiyatına damgasını vurmuş usta yazarları (Poe, Dickinson, Mark Twain, James ve Ernest Hemingway) anlattığı öyküler toplamından oluşan bir yapıt.

*Joyce Carol Oates, Vahşi Geceler, Çeviren:Zeynep Çiftçi Kanburoğlu, I.Basım:Aralık 2009, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016