OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sözcük tatlısı

 

SÖZCÜK TATLISI-Mustafa ASLAN

 

Edebiyatımızın emektarlarından Günel Altıntaş şiirlerini ‘Sözcük Tatlısı’ adlı yapıtında topladı. Kitapta yer alan şiirler Günel Altıntaş’a özgü bir ses veriyor,  her dizesinde.

 

 

 

 

yergi ve mizah

 

Yergi ve mizah Günel Altıntaş’ın ‘Sözcük Tatlısı’ adlı yapıtında yer alan şiirlerinde kolkola gidiyor. Şairin genellikle toplumsal yergiler yaptığı şiirlerinin yanı sıra mizah öğesinin ağır bastığı şiirlerle de karşılaşıyoruz, yapıtta.

Kimileyin şiirlerin yergi ve mizahı içe içe barındırdığı görülüyor. Kitapta yer alan mizah ve yergi ağırlıklı şiirlerden kimileri şunlardır:‘Uyarı,’ ‘İstek,’ ‘Kezban,’ ‘Megalomani,’ ‘Kara sevda,’ ‘Tereke,’ ‘Yazı Tura,’ ‘Yaş Günü,’ ’Protesto’…

 

“Borç pimini çekip

intihar etti namuslu vatandaş

kredi katı borçlarıyla

 

Oy vermişti oysa ömrü boyunca

ülkeyi borca batıranlara.

 

Kendi gitti

oyu kaldı miras

ülke çocuklarına.” (Tereke, s.60)

 

şair ve şiir

 

Günel Altıntaş, şairi ve şiiri de kimi yapıtlarında irdeliyor. ‘Kadife Bir Dokunuş’ta, ‘Şiir’de şiir yazım sürecine değiniyor. Şiirin kaynağını yaşamdan aldığını belirten aşir, “şiir düzer ozanlar/ yaşam kırıntılarından”  (Kadife Bir Dokunuş, s.21) la görüşünü pekiştiriyor.  ‘Dertler’ adlı şiirinde daha da ileri giderek şiir ve yaşam arasında bağlantı kurarak çiçek yetiştirmekle şiir yazmayı aynı değerde gördüğünü belirtiyor. ‘Şiirden bir sözcük düşmesine’ üzüldüğünü belirterek yaşamla şiir bağlantısını daha da öteye götürüyor.

Günel Altıntaş’ın ‘Sözcük Tatlısı’ adlı yapıtında  yar alan ‘Şair ve şiire ilişkin şiirlerinden bazıları şunlardır:

’Öpsün Elini,’ ‘Süt,’ ‘Kaleminden Kan Damlayanlar İçin Şiir.’

 

 

Günel Altıntaş’ın ‘Sözcük Tatlısı’ adlı kitabında yergi ve mizahi öğelerin ağırlıkta olan şiirlerinin yanı sıra şair ve şiir konusunda  bir başka izlekle çıkıyor karşımıza. Severek okuyacağınız kendine özgü Günel Altıntaş şiirleri sizleri bekliyor.

 

 

 

 

Günel Altıntaş, Sözcük Tatlısı, I. Basım:Kode Eks Yayınalrı, Haziran, İstanbul-2012

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016