OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın nazım hikmet yazıları:NAZIM HİKMET ÇOCUKLARLA

 

NAZIM HİKMET ÇOCUKLARLA

 

 

 

 

 

 

Büyülü Fener Yayınları arasında Nazım Hikmet’i çocuklara anlatan bir kitap yayımlandı: “Nazım Hikmet Çocuklarla.”  Yapıtın yazarları Yıldız Sertel ve Leman Tecimer.

 

Nazım Hikmet’i çocuklara anlatan yapıtta, ‘Çocuklar Nazım Hikmet’i Tanıyor musunuz?’ ‘Nazım’ın Annesi ve Babası,’ ‘Nazım ve Doğa,’1. Dünya savaşı Sonrası Nazım,’ ‘Nazım Hikmet’in Anadolu’ya Geçişi,’ ‘Nazım Moskova’da,’ ‘Genç nazım Tükiye’ye Döndükten Sonra,’ ‘Nazım Hapiste,’ ‘Nazım Hikmet Yurtdışında,’Nazım Hikmet’in Kır Evi,’ ‘Barış Şairi Nazım Hikmet,’ ‘İnsancıl Nazım,’ ‘Nazım’ın Lirik Şiirleri,’ ve ‘Nazım’ın Çocuk Sevgisi’ konuları yer almaktadır.

 

Çocukluk ve ilk şiirler

 

Nazım Hikmet’in yaşamına çocukluğundan ailesinden başlayarak işe başlıyor, yapıt. Öteki bölümlerde olduğu gibi, şairin şiirleriyle de yazılanlar destekleniyor. İlk dönem şiirlerini de çocuklara seçilen için uygun bölümleri görüyoruz.

 

Yapıt, Nazım Hikmet’in Yahya Kemal Beyatlı ile karşılaşmasını onun şair yönünün desteklenmesi açısından veriliyor. Çünkü Beyatlı, Nazım’ın ‘Samiye’nin Kedisi’ adlı şiiri okuduktan sonra bir‘şair’ adayıyla karşı karşıya olduğunu duyumsamaktan da öte söylüyor: “…şair olacaksın.” Yapıt, Nazım’ın on sekiz yaşında dergilerde şiirlerinin yayımlandığını, yirmi dört yaşında şiirimize yenilik getirdiğini belirtiyor.

 

 

Çileli bir yaşam

 

Kurtuluş Savaşı başladığında Nazım Hikmet, İstanbul’dan Karadeniz üzerinden Anadolu’ya geçerek Mustafa Kemal’in yanında yer alır. Yapıt, Yakup kadri ve Falih Rıfkı’nın da Anadolu’ya geçerek Atatürk’ün yanında yer aldıklarını belirtiyor.

 

Nazım Hikmet’in Anadolu’ya geçişi birçok açıdan önemlidir. Anadolu insanıyla ilk durakları olan İnebolu’da karşılaşır. Köylü kadınlarıyla ilgili gözlemlerini aktarıldığı kadarıyla okuyoruz.

 

Anadolu’da onun dışında Mustafa Kemal’e katılmış olan okumuş gençler de vardır. Gençler, yazarlarımızın deyişiyle, ‘Nazım’a Sovyetler Birliği’nde kurulan yeni insanca düzenden söz eder’. Ve Nazım Moskova’nın yolunu tutar daha sonra. Şair burada Sovyet devriminin önderlerini yakından tanımanın yanında önemli yapıtlarını da kaleme alır.  

 

Yapıtın ilerleyen bölümlerinde şairin Resimli Ay’daki çalışmaları ve düşünceleri veriliyor. Düşüncelerinden dolayı hapse atılan Nazım Hikmet’in uzun yıllar tutukluluktan sonra özgürlüğüne kavuşması ve sonrasında askere alınmak isteniyor. Şair ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. Bundan sonra Nazım’a yurt ve özlem şiirlerini yazdıran yurdundan uzak kaldığı yılları başlıyor.

 

Nazım Hikmet Çocuklarla, şairimizin çeşitli yönleri üzerinde durularak yaşamının aktarıldığı bir yapıt, çocuklar için hazırlanmış.

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Yıldız Sertel-Leman Tecimer, Nazım Hikmet Çocuklarla, I. Basım:Ocak 2010, Büyülü Fener Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016