OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın kıbrıs’la ilgili yazıları

Denktaş Kitabı
19 Eylül 2011 Pazartesi

Kıbrıs denince aklımıza kuşkusuz Denktaş adı gelir Fazıl Küçük’le birlikte.İhsan Tayhani Kıbrıs’ın önemli iki kişisinden birisi olan Rauf Denktaş ile karşılıklı söyleşmişler. Tayhani sormuş Denktaş bütün içtenliğiyle yanıtlamış, Kaynak Yayınları tarafından yayınlanan Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu “Denktaş Kitabı” adlı kitapta.

İhsanTayhani, Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu “Denktaş Kitabı adlı yapıtında Rauf Denktaş’a 1974 Kıbrıs Barış Harekatı öncesini kaplayan döneme ilişkin sorular yöneltiyor ve bu doğrultuda da yanıtlar alıyor.

Eoka, edma ve enosis

İhsan Tayhani’nin yaptında Rauf Denktaş’ın doğumundan başlanarak adım adım ilerleniyor. Bir yerde Denktaş’ın yaşamı verilirken aslında Kıbrıs’ın dününe ilişkin önemli bilgiler aktarıyor, okurun geleceği dimağında kurabileceği nitelikte.

Yapıtta EOKA ve ENOSİS düşüncesinden Rumların ve Yunanistan’ın asla vazgeçmediğinin altı çizilerek veriliyor. Bir ara EOKA’nın faaliyetlerine son verilmiş gibi gösterilse de yerine EDMA’nın kurulduğu belirtiliyor. Bunun altında TMT’yi de kapattırmak yattığını söylüyor, Denktaş Tayhani’ye verdiği yanıtta.

“-EOKA güya lagvedilmiş bunun yerine EDMA adı altinda br gençlik teşkilatı kurulmuştu.” (s.130)

İngiltere’nin ikiyüzlülüğü

Denktaş, İhsan Tayhani’ye, Kıbrıs’ı once Osmanlı’dan kiralayan daha sonra bir oldu bittiyle ilhak eden İngilizlerin ikiyüzlü bir politika izlediklerini açıklıyor.

“Maalesef öyle. Zaman zaman zararını çekmelerine ragmen hep ikiyüzlü davrandılar!…” (s.131)

Türkiye ile ilişkiler

Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu “Denktaş Kitabı” adlı yaptta Türkiye Kıbrıs ilişkilerine de değiniliyor. Denktaş Tayhani’nin soruları üzerine verdiği yanıtlarda Türkiye’ye Kıbrıs’la ilgili konularda sorunlar yaşadıklarını ancak Türkiye’nin her dönemde Kıbrıs’ın yanında olduğunu ekliyor sözlerine.

Ruaf Denktaş, Türkiye’deki gelmiş geçmiş hükümetler konusunda ise hepsine Kıbrıs “davasını” anlatma derdinde olduğunu birçok yerde imliyor.

İhsan Tayhani’nin hazırladığı Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu “Denktaş Kitabı” Kıbrıs konusunda birinci ağızdan önemli bilgiler veriyor. Bu kitap 1974 Barış Harekatı öncesine kadar gelinen süreci ve bugünü anlamak için önemli bir çalışma niteliğini taşıyor.

İhsan Tayhani, Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu “Denktaş Kitabı” 1. Basım:Kaynak Yayınları, İstanbul- Ağustos 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016