OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın çocuk edebiyatı yazıları:fedor amca’nın teyzesi

Uspenski Moskova yakınlarında doğdu. Mühendislik eğitimi aldıktan sonra edebiyat ve animasyon alanına yöneldi. Bu alanlarda üretimde bulundu. Uspenski radyo ve televizyon programları da yaptı. Oyunlar ve şiirler yazdı.

Fedor Amca, Rus Çocuk Edebiyatı’nın önemli adlarından Eduard Uspenski’nin kahramanı.

Fedor Amca adlı erkek çocuğun serüvenlerini anlattığı kitapları en çok tanınanıdır. Bunun yanında Küçük İnsanlar, Timsah Gena ve Arkadaşları da önemli yapıtları arasında sayılıyor.fedor amca'nın teyzesi

 

FEDOR AMCA’NIN TEYZESİ

 

Fedor Amca Dizisi’nin ikinci kitabıdır, Fedor Amcanın Teyzesi. Bundan sonra Fedor Amca’nın Kızkardeşi, Fedor Amca Okula Gidiyor ve Fedor Amca Define Peşinde adlı kitapları izlemektedir.

Fedor Amca doğa dostu olduğu için hayvan dostlarıyla birlikte olmaktan mutlanıyor. Bu kitap dostlarıyla birlikte Tamara Teyzesi’nin de katıldığı bir serüvenden oluşmaktadır, dizinin ikinci kitabı olarak.

 

Fedor Amca’nın Teyzesi’nin geleceği haberi üzerine bir telaştır başlıyor. Çünkü ona bir yatak gerekmektedir. Bu telaş yapıtın sonuna kadar sürüp gider. Kitabı okunur kılan da bu olsa gerek. Emekli bir albay olan Tamara Teyze Çökelek Köyü’e gelir. Hemen Fedor ve arkadaşlarını bir disiplin içine alır. Yaşamlarını düzene soktuğuna inanır, Tamara Teyze. Ancak bizimkiler bu durumdan hoşnut olmazlar. Ondan kurtulma yollarını aramaya başlarlar.

 

SERÜVEN VE BİLGİLENME

 

Fedor Amca çocukları serüven içine çekmekle kalmaz bir bilgilenme içine de çeker.  Yurtseverlik kavramının irdelendiği, barış, savaş ve asker konularına da değinilen kitapta ‘Barış Savaşı’ kavramı gözümüze çarpmaktadır. Ayrıca Tamara Teyze’nin yaptığı seçim konuşmasında ve yapıtın genelinde kamuculuk konusunda da bilgilendirme yapılmaktadır. Ülke zenginliğinin kendi zenginlikleri sayılacağını anlatmaktadır, burada.

 

“Değerli köydeşlerim, açıkça anlıyoruz ki, ülke ne kadar varlıklıysa, biz de o kadar varlıklı oluruz. Bu nedenle artan paraları devlete vermek gerekir. Artan her bir rubleyi ülkeye vermek zorundayız. Bizden ne kadar çok vergi toplanırsa o kadar iyi. Sonra ülke bu paraları bize geri verecektir! Bize parasız hastaneler, okullar, emekli maaşı, havuzlar ve diğer şeyleri verecektir…” (s.110)

 

Eğitim konusunda bilginin işe yaramasını önemli olduğu… gibi bilgilendirmenin yanında çocuklara kimi dersler de veriyor. Örneğin, Korkunç İvan’dan yola çıkarak soyunu unutmamak gerektiğini belirtiyor.

“Ya sen, Fedor Amca, sen soyunu hatırlamayan İvan kesileceksin başımıza.” (s.73)

 

Eduard Uspenski’nin Fedor Amca’nın Teyzesi adlı yapıtı cömert bir doğanın içindeki Çökelek Köyüü’den eğitimden, yurtseverliğe,  kamuculuğa kadar uzanan bir bilgilendirme yapmaktadır, kişiyi sarıp sarmalayan serüveniyle.

 

*Eduard Uspenski, Fedor Amca’nın Teyzesi, Türkçesi: Ardıhan Korkmaz, I. Basım:Beyaz Balina Yayınları- 2007, İstanbul

 

Updated: 20 Eylül 2011 — 19:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016