OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın çocuk edebiyatı yazıları:annem okşarken saçlarımı

ANNEM OKŞARKEN SAÇLARIMI

 

Yunanistan -Türk Edebiyatı’nda Rahmi Ali öykücülüğünün yanında çocuklara yönelik ürünler veren yazarlarımızdan biridir.

Annem Okşarken Saçlarımı Rahmi Ali’nin çocuklar için yazdığı şiirlerden oluşmaktadır. Rahmi Ali ve Mücahit Mümin’le Gümülcine’de Asmalı Sokak’ta çocuk edebiyatına ilişkin koyu bir söyleşimiz olmuştu, geçen yıllarda. Dil-içerik bağlamında yoğunlaşan söyleşimizi ortak noktalar bularak sonlandırmıştık.

Kitaba adını veren şiirinde annenin bir çocuk için ne kadar önemli olduğunu güzel işlemiş. Dokunuşun tensel olanı hepimiz için çok önemlidir. Hele hele çocuk için bu önem birkaç kat atmaktadır. Çocuğa dokunmak demek ona güven vermek, sevildiğini belirtmek, çevredeki tehlikelere karşı koruma altında olduğunu bildirmektir. Çocuğa sevgiyle dokunan anne babanın yerine göre öğretmenin değeri binlerce kat artar. Şair; Annemin Saçları, Anne Nedir Mutluluk, Anneye Sorular, kısmen de olsa Okul ve Çocuk, Oyuncak Tren, Denizde ve Balkonda adlı şiirlerinde anne sevgisini verir.

Sevgiyle yaklaştığınızda çocuk verilmek istenilen iletiyi hemen alır söylemeseniz bile, gözünde dünyanın en güzel en genç insanları oluverirsiniz, Rahmi Ali’nin dile getirdiği gibi.

Annem okşarken saçlarımı

Elleri durmadan güzelleşir

Kahvaltını yap, büyü der

Ben büyürken o gençleşir

… (s.5)

 

 

Rahmi Ali Annem Okşarken Saçlarımı adlı çocuk şiirlerini topladığı yapıtında çocuklara yurt, kitap ve hayvan sevgisini de veriyor. Şair kimi konuları öğretici olmadan çocuğa sezdirmektedir.

Eğitim-öğretimin önemini anlatan şiirler Rahmi Ali’nin yapıtında sayı bakımından epeyce fazladır. Bunların içinde okul, öğretmen, kitap sevgisini anlattığı şiirleri dikkat çekicidir.

Gülerken öğretmenim

Bir gül açar içimde

Çiçekli resimlerim

Kuzular var içinde

… (s.33)

 

 

Kitaplarım, Kitap

Köroğlu, yiğitlik, Ayvaz

Bolu dağları inlemektedir

Nal sesleri, kılıç şakırtıları

Gece uykularıma girmektedir. (s.7)

 

R. Ali bir Nasrettin Hoca fıkrasını da (Turşuyu Kim Satacak) de çocuklarımız için şiirleştirmiş. Bu tür çalışmalar daha önce bir çok yazar ve şairimizce de yapılmıştı. Ama Rahmi Ali’nin bunda da oldukça başarılı olduğunu söylemem gerek.

Başlamış bağırmağa

Haydi turşucu geldi

Eşek durur mu hiç

Başlamış anırmağa

 

 

Çocuklar için yazdığı iki Atatürk şiiri yer almaktadır, bu kitapta. Bir “On Kasım” Günü ve Atatürk adlı iki şiiri vardır, o büyük insanı anlattığı. Rahmi Ali bunu hamaset tuzağına düşmemiş bu şiirlerinde. Övgüye değer bir şeydir bu. Çocuklara Atatürk’ü hamaset tuzağına düşmeden anlatmak çok önemlidir.

Atatürk bir çağdır çocuklar

Yokluktan bir bolluğa

Korkular azalır birer birer

İlerleme soluk soluğa (s.25)

Annem Okşarken Saçlarımı çocuk şiirlerinin en güzellerini bağrında toplayan yapıtlardan biridir. Şairin dili kullanımı, çocuk dünyasına uygun izlekleriyle dikkat çekicidir. Rahmi Ali’nin şiirleri çocuklara ninni yerine de okunabilecek güzelliktedir.

-Rahmi Ali, Annem Okşarken Saçlarımı, Balıklı Kitaplar, Birinci Basım: Nisan 2008- İstanbul

Updated: 20 Eylül 2011 — 19:27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016