OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÇİZGİLERLE ANADOLU UYGARLIKLARI VE ESKİ KAHRAMANLARI

ÇİZGİLERLE ANADOLU UYGARLIKLARI VE ESKİ KAHRAMANLARI
Büyülü Fener Yayınları arasında çıkan yazar/çizer Behzat Taş’ın iki ayrı kitabı Anadolu’nun uygarlıklarını ve kahramanlarını çocuklara tanıtıyor. İki kitap da çocuklara ayaklarını bastıkları bu toprakların geçmişi hakkında önemli bilgileri küçüklerin anlayacakları bir dille ve sevimli çizgilerle veriyor.

Kahramanlar geçidi
‘Çizgilerle Anadolu’nun Eski Kahramanları’ (* ) (12+) adlı yapıt Antikçağ’dan 25 önemli kahramanı tanıtıyor. Kitapta tanıtılan kahramanlar şunlardır: Kibele, Pentesilya, Anitta, Şuppiluliuma, II: Muvatalli, Puduhepa, Hektor, Gordias, Midas, Haldi, Homeros, Thales, Ezop, Tantalos, Karun, Heraklit, Anaksagoras, Heredot, Diyojen, Amastris, Mithradetes, Strabon, Dioskorides, Galenos ve Aziz Nikolas.

Yapıt, her kahramanla ilgili çeşitli bilgileri hemen yanı başında resmiyle birlikte sıkıcı olmadan veriyor. Kahramanımızla ilgili öykü veya başka anlatılanların yanında çeşitli dönemlere ait anıtlarını da çizgilerle çocuklara sunuyor. Örneğin Terme yakınlarında bir krallık kuran Amazonların kraliçesi Pentesilya’yı anlatırken tarihin efsanevi kadın savaşçılarını anlatıyor, arkeoloji ve Amazonlar konusuna değinmekle kalmıyor Herodot’un bakışıyla da Amazonları aktarıyor.

Anadolu uygarlıkları

Behzat Taş’ın yazdığı ve çizgileriyle süslediği ‘Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları’ (**) ise Anadolu’nun eski sakinlerini çocuklara anlatıyor. Çatalhöyüklüler, Hititler, Urartular, Frigler, Lidyalılar ve Galatların tanıtıldığı kitabın danışmanlığını Doç. Dr. Necmi Karul yapıyor.

Kültürel bereket

Anadolu her açıdan bereketli bir yer. İnsanı ve doğası oldukça cömert. ‘Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları’ adlı yapıt Anadolu’nun kültürel bereketine katkıda bulunanları belgeliyor. Çocukların gelecekte oylumlu bilgileri üstüne oturtacakları temel bilgileri veriyor, iki kitap da.

Her uygarlığın hangi noktalarda benzerlikler ye da farklılıklar gösterdiği gözler önüne seriliyor. Çatalhöyük konusunda yazılanları buna örnek gösterebiliriz. “Çatalhöyük mimarisinin önemli bir özelliği duvar resimleridir. Ortaya çıkarılan çok sayıdaki duvar resmi Çatalhöyük’ü aynı çağda kurulmuş diğer yerleşimlerden ayırır.” (Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları, s.9)

İki yapıt birbirini bütünleyici özellikler taşımaktadır. Kahramanlarla uygarlıkların bağlantılarını kurma yolunda adım attırabilecek imler görülüyor, kitaplarda. Çocuklara ezberciliğe kaçmadan yaşadığımız topraklarda bizden önce yaşayanlar hakkında ilginç bilgileri çizgilerle sıkıcı olmadan veriyor.

*Behzat Taş, Çizgilerle Anadolu’nun Eski Kahramanları, I. Basım:Aralık 2009, Büyülü Fener Yayınları, İstanbul

** Behzat Taş, Çizgilerle Anadolu Uygarlıkları, I. Basım:Şubat 2010, Büyülü Fener Yayınları, İstanbul

Updated: 20 Eylül 2011 — 18:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016