OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın burhan günel yazıları:ahtapot

ahtapot

‘Ahtapot’ 12 Mart darbesinin anlatıldığı bir dönem romanı. Yapıtın dönem romanı olma dışında elbette adrbenin altında yatan gerçekler, asker-darbe ilişkisi.. başka önemli özellikleri var.

Emperyalizm ve faşizm

Burhan Günel ‘Ahtapo’ adlı romanında 12 Mart darbesinin Atlantik ötesinden planlandığını onun yerli işbirlikçilerince yapıldığını yazıyor. Romanın adına kaynaklık eden ‘Ahtapot’ ise Amerika’nın emperyalist ağlarının her aynı sardığını işaret ediyor.
Yazarın zaman zaman vurguladığı gibi memleket bir açık hapishaneye dönüştürülüyor. Aydınlar, yazarlar ve muhalif görülen herkes bir şekilde tutuklanıyor hatta öldürülüyor.

muhbirlik mekanizması

‘Ahtapot’ adlı romanında Burhan Günel kurulan muhbirlik mekaniznmasını da açıklıyor. Burada görülen nkişileri en yakınları tarafından izlemeye alındırıldığını belirtiyor.

asker ve darbe

‘Ahtapot’un kahramanları arasında 12 mart’ın zulmüne uğrayan Faruk adlı bir de subay vardır. Yazar, Faruk’un bakışıyla 12 mart darbesini bir askerin gözüyle okura sunuyor. Buradan her askerin de darbe heveslisi dahası darbeci olmadığı gerçeğinin altını çiziyor. Asker içindeki darbeci kesimin ahtapotla yani Amerika ile ilişki içerisinde olduğunu belirtiyor.
Yazar, 12 Mart darbesini yapanların Amerikancı olduğunu baştaki kişi üzerinden çizerek gösteriyor.

—–
Burhan Günel, Ahtapot (roman) abm Yayınları, İstanbul-2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016