OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

mustafa aslan’ın batı cephesinde yeni birşey yok ‘la ilgili yazıları

 

 

Batı cephesinde yeni birşey yok-mustafa aslan

Erich Maria Remarque’ın I. Paylaşım Savaşını anlatan ‘Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok’ adlı romanı Everest yayınlar tarafından yeni baskısı yapıldı. Savaşın insani birşey olmadığını bizzat kahramanlar ve olaylardan yola çıkılarak yapıtta okura ileti sunuluyor.

 savaşı kim istiyor?

I. Paylaşınm Savaşı’nı cepheden ve cepheden ve cephe gerisinden veriyor. Buralardan kahramanlarına, “Savaş neden çıkar, savaşı kimler ister?” gibi birçok soru  sordurtuyor. Okur ve kahramanlar sorulara yanıt ararken yapıtın içinden ortaya çıkıyor yanıtlar.

‘Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok’da savaşı kimlerin isteyeceği, savaştan kimlerin çıkarı olacağı sorularına net bir yanıt veriliyor. Çalışanların ve yoksulların savaş istemeyeceği belirtilerek bunların savaştan bir çıkar sağlayamayacağı belirtiliyor.

 

“Hemen hepimiz de sıradan kişileriz. Fransa’da insanların çoğunluğu da yine işçiler zanatkarlar ve küçük memurlar. Şu halde bir Fransız demircisi ve kunduracısı bizlere neden saldırsın?” (s. 150)

 insanlık kazanacak

‘Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok’ savaşı anlatsa da yapıtta insani olan öne çıkarılıyor. Kahramanın yaralı bir düşman askerini tedavi etmeye çalışmasını buna örnek gösterebiliriz. Ölümünden sonra düşman askeri için acıması ve onun ailesini düşünmesi bunu destekleyen öğeler olarak gösterilebilir.

 

Erich Maria Remarque’ın ‘Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok’  adlı romanı savaşın acılarını veren savaş karşıtı bir . Yapıtta savaşsız bir dünyanın değerini bilip onu korumanın çok önemli olduğunu duyumsatıyor.

—————————–

Erich Maria Remarque, Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok,   I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2012

Updated: 05 Haziran 2012 — 03:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016