OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan ‘ın marc levy ile ilgili yazıları:özgürlük için

ÖZGÜRLÜK İÇİN

 

Marc Levy Özgürlük İçin adlı romanında II. Paylaşım Savaşı yıllarında, Fransa’daki direnişçileri anlatıyor. Direnişçiler anlatılırken insani olanı korumuş; kahramanları ülkesi işgal edilen savaş koşullarındaki kişiler olsa da.

 

Marc Levy’nin geriye dönüşlerle olaylar zinciri tamamlayarak, ana – babaları toplama kampına gönderilen iki gencin işgalci Alman ordusuna ve işbirlikçilere karşı savaşım veren  Direnişçilere katılımını ve savaşımlarını anlattığı Özgürlük İçin adlı romanı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde direnişe katılışı anlatılmaktadır, kahramanımızın. Bu bölümde bisiklet çalmakla başlayan eylemlerin daha da ötesi anlatılır.

İkinci bölümde tutsaklık günleri anlatılmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise esir kampına götürülme serüveni verilmektedir.

 

İşgal ve işbirlikçi

 

İşgalci, her zaman işgal planlarını yaparken işbirlikçiyi de elinin altında tutar. Bilir ki, içeriden destek alınmadıkça kale kolay kolay yıkılmaz. Özgürlük İçin adlı romanda da işbirlikçiler karşımıza çıkıyor. Başta ülkenin en büyük yöneticisi sonra aşağıdakiler. Vichy Hükümeti bütün kurumlarıyla Nazilere teslim olmuştur. İşgalci Alman ordusuna karşı gelenler Fransız polisi, ordusu ve yargısınca cezalandırılmaktadır.

 

“…

Mareşal Pétain pes etmekle kalmamış, Avrupalı diktatörlerle anlaşmaya varmıştı ve bu yaşlı adamın etrafında uyuklayan ülkemizde, korkunç görevlerini yerine getirirken hepsi birbirinden gayretkeş kesilen bakanlar, valiler, yargıçlar, jandarmalar, polisler, milisler toplanmıştı bile.” (s. 18)

 

Direnişçiler de işbirlikçilere ve işgalcilere karşı acımasızdırlar. Ama buna karşın suçsuz, masum bir insanın burnunun kanamaması için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Direnişçileri cezalandırdıklarını düşündükleri bir savcı günlerce izlenir. Tam savcıyı infaz etmek üzereyken bir yanlışlık yapıldığının ayırdına varılır.

 

Direniş ve Umut

 

İşgale karşı direnişi anlatan yapıtın kahramanları da direnişçilerdir. Başta çok az insanla başlayan direniş git gide büyüyor. Zamanla işbirlikçilere ve Alman güçlerine karşı büyük zaferler kazanıyorlar. Onlar zafer kazandıkça faşistler azgınlaşıyor. İnsanlara yapmadıklarını bırakmıyorlar. Yapıt boyunca çok olumsuz koşullarda olunmasına karşın umutlu olmak gerektiği iletisini hep vermektedir.

 

 “ ’Ölmek için değil, hayatta kalmak için savaşıyoruz,…’ ” (s.27)

 

Ortak vatan için savaşım

 

Fransa’nın işgalden kurtulması için yalnızca Fransızlar savaşmaz. O ülkede yaşayan, orayı vatan bilen farklı etnik kökenden kişiler savaşır. Hatta kimi Fransızlar: “…ama Fransa’nın, Fransız kahramanlara ihtiyacı var, yabancılara değil!”  (s.194) der. Bu da bize Direnişçiler içinde Fransız olmayanların sayısının fazlalığı konusunda bilgi vermektedir.

 

Marc Levy,  Özgürlük İçin adlı yapıtında II. Paylaşım Savaşı yanında insan olmanın, direnişi, savaşın bir çılgınlık olduğunu ama ülkesinin bağımsızlığı için savaşım vermenin önemini anlatmaktadır.

 

*Marc Levy, Özgürlük İçin, Fransızca aslından çeviren:Ayça Sezen, I.Basım:Mayıs 2009-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016