OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik

Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-İyilik Yap Denize At

Amy Singer’in kaleme aldığı Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-İyilik Yap Denize At adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Amy Singer’in Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik  adlı yapında beş bölüm bulunuyor. Bu bölümler şöyle sıralanıyor:Birinci Bölüm:Namaz Kılın Ve Zekat Verin, İkinci Bölüm:Yarım Hurma Bile Olsa, Üçüncü Bölüm:Üstteki El, Dördüncü Bölüm:Yoksullar Ve Muhtaçlar, Beşinci Bölüm:Hayırseverliğe Yeni Bir Yön Vermek.

OSMANLI’DA YARDIMSEVERLİK

Amy Singer Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-İyilik Yap Denize At, adlı yapıtının başından beri yeri geldikçe Osmanlı’da hayırseverlik konusuna da değiniyor. Elbette kimi kurumlardan söz ediyor yapıtta. Örneğin, “..  sosyal hiyerarşilerle  kültürel normları korumanın bir vasıtası” (s.168) olarak değerlendirdiği vakıflardan…

Yazar, Osmanlı’da hayırseverlik konusuna değinmekle kalmıyor kimi kıyaslamalar da yapıyor. Abdülhamid’den Jön Türk Devrimine uzanan bir çizgide yardımseverliğin Osmanlı toplumundaki durumunu verdiği bölümlerde kimi tartışmalı konulara da açıklık getirecek bilgiler sunuyor.

“Osmanlı İmparatorluğu, 19. yüzyılın sonundan itibaren yardımsever derneklerin gelişmesi bakımından Mısır’la yararlı bir kıyaslama sunar.1882’de İngilizlerce işgal edilen Mısır’dan farklı olarak Osmanlı İmparatorluğu, 1881’den itibaren yabancı Düyun-ı Umumiye İdaresi tarafından kısıtlamalara tabi olmakla birlikte, bağımsız kalmıştır. “(s.316)

Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-İyilik Yap Denize At‘da Amy Singer Osmanlı’da ve öteki Müslüman toplumlarda hayırseverlik konusunu merak edenlere önerilir.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-İyilik Yap Denize At, Amy Singer, Çeviren:Ali Özdamar, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016