OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MUNZUR İLE PÜLÜMÜR (SEVDALI IRMAKLAR)

20161008_103322MUNZUR İLE PÜLÜMÜR (SEVDALI IRMAKLAR)

Erhan Pınarbaşı’nın Munzur ile Pülümür (Sevdalı Irmaklar) adlı yapıtı okura sunuldu. Yapıtta Tunceli’nin iki ırmağının aşk öyküsünü iki insanın birbirine duyduğu aşkla koşut olarak veriyor.

“Ay iyice yükselmişti. Seyit, dizinde uyuyakalan sevgilisini uyandırmaya kıyamıyordu. Nenesinin dediği gibi, ayın diğer yarısı ışığını kadınlara pay etmişti. Daha çoğunu Asme’ye vermişti. uykusunda gülümsüyordu.” (s.139)

DOĞA

Erhan Pınarbaşı’nın Munzur ile Pülümür (Sevdalı Irmaklar) adlı yapıtında doğa olabildiğince cömert olarak çıkıyor doğa karşısında. Doğanın değişik durumlarını veren iki ırmak arasındaki aşkı da bir kadın ve bir erkeğin aşkıyla birlikte veriyor.

Pınarbaşı doğa ve insan arasında benzerlikler kuruyor. Benzerlikler kurmuyor doğa ve insanın bütünleşmesi görülüyor. Genellikle insanın doğa ile mücadelesini gördüğümüz yapıtların tersine bu yapıtta bir bütünleşme söz konusu doğa ve insan arasında. Çünkü aşklarıyla benzerliğin ötesinde bir bütünleşme yaşanıyor.

“Zen Deresi şırıl şırıl akıyordu. Seyit uzandığı yerden kalktı. Gidip derenin kenarına çötü. Birkaç avuç su içti, içi yanıyordu. Bolca su çarptı yüzüne. Geçenlerde…” (s.144)

SEVGİ

Erhan Pınarbaşı’nın yapıtının hamurundaki iki önemli öğeden birisi doğa ise, öteki sevgi olarak karşımıza çıkıyor. Seyit ile Asme’nin aşkı ile Munzur  ve Pülümür’ün de aşkını görebiliyoruz. Sevgi ile ilgili yapıtın sonuna değin halkımızın dağarcığın ilginç sözler de aktarılıyor.

Erhan Pınarbaşı halkımızın gönlünde yatanı, dilini kültürünü güzel bir aşk öyküsü içinde bezeyerek sunuyor, bize.

MUSTAFA ASLAN

……………………….

Munzur ile Pülümür (Sevdalı Irmaklar), Erhan Pınarbaşı, 2. Basım:Alkış Yayınları, 2011

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016