OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MÜNİR ÖZKUL VE İKİ KARAKTER ÜZERİNE

 

MÜNİR ÖZKUL VE İKİ KARAKTER ÜZERİNE

 

Münir Özkul sinemamızın sayılı karakter oyuncularından birdir,  komedyen yanıyla bilinse de. Elbette sanat yapıtlarında karakter yaratmak sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Münir Özkul’un sinemamıza armağan ettiği iki karakter çıkıyor karşımıza:Bunlardan birisi Rıfat Ilgaz’ın ünlü yapıtı Hababam Sınıfı’ndaki Kel Mahmut, öteki ise Yaşar Usta karakterleridir.

KEL MAHMUT

Rıfat Ilgaz’ın ünlü yapıtı Hababam Sınıfı birçok oyuncuyu sinemamıza kazandırdı. Bu değerli yapıtın sinemamıza kazandırdığı karakterlerden biri Kel Mahmut karakteridir, Damat Ferit, Hafize Ana, Domdom, Güdük Necmi’nin yanı sıra.

Ertem Eğilmez’in yönettiği Hababam Sınıfı’nın ilk filminden başlayarak Kel Mahmut  seyircinin çarpıldığı karakterlerden biridir, tıpkı roman okurunun olduğu gibidir. Onu öteki öğretmen ve idarecilerden ayıran yönleri bu farklılığını sağlıyor, bence.

YAŞAR USTA

Tatlı Dillim, Beyoğlu Güzeli.. filmlerinden başlayarak söyleyecek olursa aslında Yaşar Usta karakteri Münir Özkul’un sanatçı kişiliğinde oturmaya çok önceden başlıyor. Ertem Eğilmez’in yönettiği Gülen Gözler, Ergin Orbey’in yönettiği Bizim Aile ve Orhan Aksoy’un yönetiği Aile Şerefi Yaşar Usta’nın canıyla kanıyla  sinema izleyicisinin gönlünde taht kurduğunu görüyoruz. Yönetmenler farklı da olsa karakterin hep ortak kaldığı görülüyor.

YAŞAR USTA VE KEL MAHMUT’UN ORTAK YÖNLERİ

Münir Özkul Yaşar Usta ve Kel Mahmut karakterleriyle de sinema seyircisine örnek kişilikler sunduğunu görülüyor. Çünkü her iki karakter de insani değerleri önemsiyor ve insandan yana tavır koyuyor.

Yaşar Usta da her zaman yoksulun ve ezilenin yanında dahası doğru olanın yanında yer alıyor. Hiçbir zaman güçlüyle bir olup zayıfı ezmeyi yeğlemiyor.

Kısacası Yaşar Usta ve Kel Mahmut karakterleri birbirini tamamlayan özellikler taşıyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016