OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Mümkün Olanın En İyisi

MÜMKÜN OLANIN EN İYİSİ

Mustafa Mestur’un İran’ın altı kenti üzerinden değişik insan tipleriyle anlattığı insan öykülerini okuyoruz.

 

ALTI KENT

Mustafa Mestur, Mümkün Olanın En İyisi adlı kitabındaki öykülerin uzamı altı İran kenti olarak karşımıza çıkıyor:Şiraz, Bender Enzeli, Tahran, Ahvaz, İsfahan ve Meşhed.

Birkaç kişiliğin birleşmesinden oluşan anlatıcının  kendini iyice duyumsattığı kimi öykülerinde Mestur, kentlere ilişkin bilgileri gelişmelere bağlı olarak veriyor, kimileyin de geçmişe giderek tarihi konuları güncelle birleştiriyor.

İsfahan, Ahvaz, Meşhed… ya da Şiraz’ı anlatırken kimi tarihsel bilgilerin yanı sıra kültürel yanın da ortaya çıktığı görülüyor. Kültür ve tarih yüklü bir ülkenin kentleri de başka türlü anlatılamazdı, bence.

SAVAŞ

Mustafa Mestur’un öykülerin en etkileyicilerinden birisi de, bence, savaşın korkunçluğunun anlatıldığı Ahvaz adlı öyküsü olduğunu söyleyebilirim. Ahvaz adlı öyküde iç burkan bir arkadaşlık öyküsü yer alıyor. Kentin bombalandığı sırada kaybettiği kız ve erkek arkadaşını yaşamı boyunca unutamıyor. Yıllar sonra karşılaştığı kişilerde korkunç bombardıman sonrasında evlerin enkazından çıkarılan ölüler arasında gördüğü Huşeng ve kız kardeşi Raziye’yi görüyor. Ölmeselerdi, benzettiği kişilerin yaşında olacaklardı:Ölüm ve bombalanan İran kentleri…

Mustafa Mestur, Mümkün Olanın En İyisi‘nde bir ülke ve insanları aracılığıyla aslında tüm insanların ortak yönlerini, dertlerini anlatıyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Mümkün Olanın En İyisi (Öykü), Mustafa Mestur, Çeviren:Zeynep Özel, I. Basım:Büyüyen Ay Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016