OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

muhammedi şuur ve ahlak

-Front-1muhammedi şuur ve ahlak

Ahmet Turgut’un ‘Muhammedi Şuur ve Ahlak’ adlı yapıtı Kapı  Yayınları arasında okura sunuldu.

“Görüleceği üzre zikredilen beş Esma-ı Hüsnada da yaratıma konu edilen iradeli veya iradesiz mahlukat mutlak yokluktan varlığa çıkarılmaz. Var olanların başkaca şeylerden dönüştürülmesi ve bir süreç izlenmesiyle yaratılırlar. Şüphesiz ki, bu süreçlerin her bir anı “O her dem bir işte ve oluştadır” ayetinden… ” (s.375)

konular

Başımızın tacı gönlümüzün miracı, Kuran’da Hz. Peygamber (SAV) hürmeti, Muasırlarına göre Hz. Peygamber (SAV), Nasıl bir insandı? Sünnet kavramı üzerine birkaç değerlendirme, Hz. Peygamber (SAV) Safiyullah, kelimullah ve ille de habibullah, Allah kimler (daha çok) sever? Peki Allah bir kulunu severse? Kuran, Efendimizin (SAV) rehberliğini nasıl anlatmakta? Hidayet kandili, O (SAV) da bizim gibi bir beşer değil mi? Beşer, insan ve ille de  Hz. İnsan efendimizin (SAV) insaniyeti, Ayine-i Esma kültürü, O (SAV), Alemlere rahmettir, Vahdet rahmettir, Abdulmuttalib’in (ra) yetimi? Muhammed’ül-Emin (SAV), “Ben okuma bilmem ki!.. Resul-i Ekrem (SAV), “Ey örtüsüne bürünen!..” Hamd olsun, Ta – ha (SAV), Ey insan!… Hz. Mürsel (SAV), Allah’ın üzerimizdeki nimeti, Kendilerine nimetler verilenler, Nimetin şahidleri, Hz. İnsan olmanın anahtarı: Salih ameller, Salihlik, Salih zat ve onun iki yetimi, Muhammediliğe varis kılınmak, Arza varis olmak, Alternatif bir tarih okuması, Hırkaya varis olmak, Olmasaydın olmazdık, Sözün ahiri.

“Hamid kişi tüm hamdı Rabbine tahsis eder. O’nun (cc) övdüğünü över, kınadığını kınar. Üstelik de bunu yaparken kınayıcıların kınamalarından çekinmez. Süfli/dünyevi nimetlere ulaşabilmek için birilerini övmeye çalışanları, böylesi menfaatperest övgülere makul gerçekler bulabilmek adına akıllarını ve vicdanlarını kiraya verenleri uyarır:Onları doğru yola davet eder.” (s.181)

sorular … sorular…

‘Muhammedi Şuur ve Ahlak’ Ahmet Turgut okura denemelerinde söyleyeceklerini sorular ve yanıtlar aracılığıyla ulaştırıyor. yapıtta yer alan sorulardan kimlerini şöyle sıralayabiliriz: Kuran ile ikiz insan olabilme mümkünatı sadece Efendimize (sav) mi mahsustur?  Rahmete dair iki Esma olan Rahman ve Rahim’in farkları nelerdir?  Peki, Arapça orjinal ifadesiyle “Arz” diyebileceğimiz dünya neyin timsalidir? Peki, gecenin karanlık deminde ‘Ay’ misal Velayet nurunu seçemeyenler? Peki,  hidayete eren ve El -Hadi’nın türlü nimetleriyle zengin kılınan Hz. İnsan artık nimetler nazarında ‘noksansız’ mı kalmıştır? Ona (SAV) düşmanları dahi “Emin” diyorken; bize dostlarımız bile “Emin” diyemiyorsa, sözümüze – işimize güvenilemiyorsa Muhammedi olabilir miyiz? Peki, Kuran “Ümmi ” kelimesini nasıl kullanmakta?… Gelelim, ümmiliğin Muhammedilik ile olan diğer ilişkilerine!… Peki, neden Allah’ın adıyla değil de Rabbin adıyla?  Peki, ilk suredeki “Kalk!..” emri ile ikinci suredeki aynı emrin mahiyet ve istikamet farkları neler olabilir?  Peki, sabır emri öncesinde zikredilen diğer dört emir neler vazeder? Sayısız okumaların konusu olan Yusuf Kısassından konumuz itibarıyle ne tür dersler çıkartabiliriz? Sahi varislik ne demektir? Muhataplarından neler ister? İlmin Kapısı (kv), Rahman Suresini hangi gizemli tabirle özetlemişti?

Ahmet Turgut’un ‘Muhammedi Şuur ve Ahlak’ adlı yapıtında merak edilen birçok sorunun yanıtı veriliyor.

Mustafa ASLAN

—————————–

 

Muhammedi Şuur ve Ahlak (deneme), Ahmet Turgut, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ekim 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016