OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MOZART

MOZART

Norbert Elias’ın Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Mozart’la ilişki kuran yüksek sınıftan Viyanalı kadınların en önde gelenlerinden biri Barones Waldstatten’dı.Kocasından ayrılmış ve hafifmeşrep diye bilinen bir kadındı. Ne türden bir ilişki olursa olsun Mozart’ın onunla kurduğu ilişki, saraylı aristokrat anlayışa göre, deneyimli, kendisinden büyük bir kadın ile genç ve daha deneyimsiz bir gencin arasında yaşanan  yasak bir ilişkiydi.” (s.181)

XVIII. YÜZYILDA SANATÇILAR

Norbert Elias yapıtında Mozart’ın yaşamını toplumsal koşullar üzerinden çizmeye çalışıyor. XVIII. yüzyıl toplumunu özellikle saray aristokrasisinin sanatçılar üzerindeki etkisini, dahası gücünü çok iyi çizen bir yapıt olduğunu söylemek gerekiyor.

Mozart’ın yaşam öyküsü sarayın sanatçıya bakışını ortaya koyuyor. Bir yanıyla bir dahi sanatçının yaşamını aktaran yapıt, bir yanıyla da sanatçıların o dönemdeki açmazlarını sergiliyor.

“Bu toplum içinde müzisyenin konumu aslında bir hizmetkar ya da memur zanaatkarın konumuyla özdeşti. Saygıdeğer beyefendi ve hanımefendilerin emirleri üzerine, onlar keyif alsınlar, ruhlarını yüceltsinler, yaşamlarının kalitesini artırsınlar diye zevkli, ve zarif duruma göre belli ölçülerde heyecan veren ürünler yaratmak zorunda tahta oymacısı, ressam aşçı ya da mücevhercinin konumundan farklı bir konum değildi bu.”(s.170)

FARKLI BİR MOZART BİYOGRAFİSİ

Norbert Elias’ın Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi adlı yapıtında bildiğimiz Mozart biyografisinden çok farklı olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçının saraya bağımlılığı ve zorunluluğu yapıtta gözümüze çarpan önemli bilgiler arasında yer alıyor. Bu çalışmanın sıdan bir biyografiden çok daha öte olduğunu okuduğunuzda göreceksiniz. Yapıt elbette yaşamını veriyor, toplumsal yaşamla birlikte  ve kişisel özelliklerini neredeyse bir psikolog gibi aktardığını da görüyoruz.

MOZART’IN PSİKOLOJİk YAPISI

Norbert Elias’ın Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi adlı yapıtında XVIII. yüzyıl saray aristokrasisi ve sanatçıları çizerken Mozart üzerindeki etkilerini olaylarla birebir verdiği yerlerde büyük sanatçının psikolojik yapısını okur kolaylıkla çıkarabiliyor. Yazar’ın sanatçının kişilik yapısı ile ilgili verdiği bilgiler bir yandan toplumsal yaşantı çizilirken bir yandan psikolojik durum çizildiği kanısındayım. Bu açıdan yapıtın bir farklı yönüne daha dikkat çekmek gerektiğini düşünüyorum.

 

Norbert Elias Mozart’ın yaşamını toplusal yanıyla birlikte verirken kişilik özelliklerini de okura sunuyor. Farklı bir Mozart biyografisi…

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi, Norbert Elias, Çeviren:Yeşim Tükel, I. Basım:Alfa Yayınları, Kasım 2017

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016