OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

moskof cariye hürrem-mustafa aslan


batı’nın kapılarını açmak

Demet Altınyeleklioğlu Osmanlı’nın önemli yıllarını içeren Kanuni Dönemi’ni Moskof Cariye Hürrem adlı yapıtında veriyor. Yazar, bir yandan Osmanlı’nın Batı’nın kapılarını açtığı, Doğu’ya da seferler süzenlediği önemli günlerini anlatırken bir yandan da kadınların tarihi nasıl yönlendirdiklerine güzel bir örnek veriyor, bu yapıtıyla.

rus-çerkez çekişmesi

Demet Altınyleklioğlu Moskof Cariye Hürrem  adlı yapıtında iki kadının çekişmesini romanın temposunu hızlandıracak ve merak ögesini artıracak bir şekilde okura sunuyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk karısı Gülbahar Hanım ve Batılıların Roxelanna adını taktıkları, Ruslana adını da kısa bir süre kullanan asıl adı Aleksandra olan Hürrem Sultan romanın iki önemli kahranmanı Sultan Süleyman’ı dışarıda tutmadan söyleyecek olursak. İki kadın arasındaki çekişme romanın ana eksenini oluışturmaktadır. Yapıt Osmanlı tarihini şekillendirenler arasında kadınların olduğunu da göstermektedir.

Kanuni ve Dönemi

Yapıt, Kanuni Sultan Süleyman’ın kimi kişisel özelliklerine de zaman zaman değiniyor.Sultan Süleuyman’ın uzak görüşlülüğü, şairliği…

 Dönemin olaylarını iki hırslı ve  dişli kadının çekişmesiyle birlikte vermektedir. Rodos’un alınması yerli halkta da sevinç yaratmıştır, Osmanlı ‘da olduğu gibi. Halk Osmanlı ordusunu çiçeklerle karşılamıştır, Demet Altınyeleklioğlu’nun yazdıklarına göre. (Bkz.s.425)

Rodos, Belgrad, Mohaç … da elde edilen başarılar   Osmanlı’da sevinç yaratsa da Batı ‘yı kaygıya sevk etmiştir. Yeni Haçlı Seferleri düşünülmeye başlanmıştır. Osmanlı yöneticileri içinde işbirlikçi aranmaya başlanmıştır.

Osmanlı’ya Batı’nın kapılarını açan, ama önceki dönemler gibi de bir taht kavgasının yaşandığı tarihi bir belge olma savında olmadan, ama tarihi belgelerden hareketle yazılmış rahat ve anlaşılır bir dille yazılmış bir roman Moskof Cariye Hürrem. Demet Altınyeleklioğlu tarihi roman alanında kalem oynatmak gibi zor olan bir işin içinden başarıyla çıkmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016