OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

modernizm

MODERNİZM

Peter Gay’in Modernizm (sapkınlığın Cazibesi-Baudelaire’den Beckett’e ve ötesine) adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

ÖNEMLİ ÜÇ BÖLÜM

Modernizm (sapkınlığın Cazibesi-Baudelaire’den Beckett’e ve ötesine) adlı yapıt üç bölümden oluşuyor. Üç bölümde yer alan konuların başlıkları şöyle sıralanıyor:

Yapıtın birinci bölüm öncesinde Modernizm adlı bir bölüm yer alıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Modernizm iklimi, “Yeni olanı yap!”, modernizmi yanlış okumak ve Bir dizi ön koşul.

Birinci Bölüm “Kurucular” adıyla veriliyor. “Kurucular” adlı birinci bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Profesyonel dışlanmışlar, Modern yaşamdaki kahramanlık, Sanat sanatçı içindir, 2.Uzlaşmazlar ve emprezaryolar, 1900, Yeni bir görme biçimi ve Pedagoglar olarak aracılar.

İkinci bölüm “Klasikler” adını taşıyor. “Klasikler” adlı bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:3.Resim ve Heykel:Umulmadık olanın çılgınlığı, Kendi derinlerine bakma:Dışavurumcu içsellik, Kendi derinlerine bakma:Almanlar, Mistik Modernizm, Anarşistler ve otoriteler, Picasso:Tek kişilik orkestra, L.H.O.O.Q ve Taklit – karşıtlığı.

4. Nesir ve şiir:Gönül tutuklukları, Yeni kurmaca, Mr. Bennett’e kafa tutmak, Dört modern usta, Kafka, Şairlerin şairi.

5 Dans ve müzik:Sesin özgürleşmesi, Uvertürler,Modernistler:Öncüler, Modernistler:Arnold Schoenberg, Modernist:İgor Stravinsky, Daha küçük devler, Balanchine devri.

6. Mimari ve Tasarım:Makine, insan ilişkilerinde yeni bir etken, “Mimariden daha önemli birşey yoktur”, “Ev, içinde yaşanacak bir makinedir”, “İyi oranlar ve pratik basitlik”,”Hitler benim en iyi arkadaşım”, Güzellik bizi bekliyor”.

7-Tiyatro ve sinema:İnsan unsuru-“Merdre!” Özyaşamöyküsü yazarı ve diğerleri, Yeni insan, Tamamen modern tek sanat.

8. Eksantrikler ve barbarlar-Modern -Karşıtı modernistler:Tuhaf tanrıların ardından, Modern-Karşıtı modernistler:Yerel bir dahi, Modern-Karşıtı modernistler:Kuzeyli bir psikolog, Barbarlar:Hitler Almanyası, Barbarlar:Stalin’in Sovyetler Birliği.

Ölümden Sonra Yaşam Mı?-Sayfanın temizlenmesi, Bir pratik zeka çağı, Başarı ve Yaşam belirtileri.

Peter Gay’in sanat alanındaki “Modernizm” i anlattığı yapıtı, bu konudaki sorularınızın karşılığını bulmanızı sağlıyor.

 

Mustafa ASLAN


Modernizm (sapkınlığın Cazibesi-Baudelaire’den Beckett’e ve ötesine), Peter Bay, Çeviren:Sibel Erduman, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul,Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016