OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mitlerin kısa tarihi

IMAG1221

 

mitlerin kısa tarihi

 

Karen Armstrong’un mitin tanımından başlayarak, mitlerin kaynağını irdeliyor. Yazar sadece mitlerin kaynağını da irdelemekle kalmıyor mitlerle ilgili yakın tarihimize kadar bilgi sunduğu bir yapıt, ‘Mitlerin Kısa Tarihi’.

tanım ve kaynağı

Karen Armstrong ‘Mitlerin Kısa Tarihi’ adlı yapıtında öncelikle mitin tanımını yapmaya çalışarak başlıyor. Yazar tanım sonrasında ise mitlerin kaynağı konusunda okura bilgi sunuyor.

Günümüzde mitlere yabancılaşma konusunu da gündeme taşıyan yazarın modern öncesi çağda insan için mitleri olmazsa olmazları arasında sayıyor. Ayrıca miti psikolojinin ilk biçimi olarak gördüğünü, Freud ve Jung’un  da mitolojiden yararlandıklarını  belirttiğini yazmakta yarar  buluyorum.

paleolitik çağdan 2000’li yıllara mitler

Karen Armstrong ‘Mitlerin Kısa Tarihi’ adlı yapıtına mitin tanımından sonra paleolitik çağdan başlarak günümüze değin uzanan bir serüvenini anlatıyor mitlerin. Yapıtın diğer bölümlerinin konu başlıkları şöyledir: Neolitik Çağ-Tarım Toplumlarının mitolojisi, (MÖ yaklaşık 8000-4000), İlk Uygarlıklar (MÖ yaklaşık 4000-800), Eksenel Çağ (MÖ yaklaşık 800-200), Eksenel Çağ Sonrası (MÖ yaklaşık200-MS yaklaşık 1300), Büyük Batı Dönüşümü (MS yaklaşık 1300-2000)

Yapıtın özellikle dinler ve mitler konusu dikkat çekiyor. Hıristiyanlık ve Müslümanlığın mitlerle ilişkisi irdelene yapıtta okurun kafasında geçebilecek kimi sorular da yanıtlanıyor.

Karen Armstrong’un ‘Mitlerin Kısa Tarihi’ yakın zamana kadar uzanan mitolojinin tarihini anlatıyor.

Mustafa ASLAN

———————-

Karen Armstrong, Mitlerin Kısa Tarihi, Çeviren Dilek Şendil,  I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016