OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Mithat Cemal Kuntay’dan Tahkikat-ı Edebiye

TAHKİKAT-I EDEBİYE

Mithat Cemal Kuntay Soruyor, Devrin Yazarları Cevaplıyor, Tahkikat-ı Edebiye (İlk Edebiyat Anketi) adlı yapıtı Everest Yayınları Keşif dizisinden okurlara sunuldu. Handan İnci’nin yayına hazırladığı yapıt ilk edebiyat anketi olma özelliğini taşıyor.

İLK ANKETE KATILANLAR

Cemal Kuntay’ın edebiyatımızda ilk enket olduğu kabul edilen çalışmasına on yedi yazar katılıyor.

Kuntay’ın anketine katılanlar arasında Abdülhak Hamid Tarhan, Cenab Şahabettin, Süleyman Nazif, Samipaşazade Sezai, Faik Ali Ozansoy, Hüseyin Cahid Yalçın, Mehmet Akif Ersoy, Ahmed Reşid Rey, Kemalpaşazade Said, Mehmet Said Paşa, Hüseyin Suat Yalçın, Halide Edib Adıvar, Yusuf Akçura, Ali Ekrem Bolayır, Ali Kami Akyüz, Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Rıza Tevfik Bölükbaşı adları yer alıyor.

SORULAR VE CEVAPLAR

Mithat Cemal Kutay ankete katılanlara altı soru yöneltiyor. Yanıtı istenen sorular arasında yazarın  hangi gazetelerde yazdığı, kendi imzasıyla mı ya da müstear bir imza ile yazdığının  yanı sıra hangi edebiyat akımını benimsediğinin de yanıtı isteniyor.

YAŞAM ÖYKÜLERİNİN  DİLİ

Mithat Cemal Kuntay’ın Tahkikat-ı Edebiye adlı yapıtında ankete (soruşturmaya) katılanların yaşam öyküsü de yer alıyor. Yaşam öykülerinin dili ise bu ankete katılanların ülkemizin yakın tarihinde (edebiyat ve siyaset alanında) belirli bir ağırlığı olmanın yanı sıra mücadelelerinin yer aldıkları görülüyor.

Sorulara  verilen yanıtlar kimi yazarlarımızın sanat anlayışını ortaya koymakla kalmıyor Doğu ve Batı edebiyatına da bakışını ele veriyor.

Mithat Cemal Kuntay’ın Tahkikat-ı Edebiye bir dönemin önde gelen yazarlarının yanıtladığı sorular ve yaşam öyküleri edebiyatımız hakkında yeni ilginç bilgilere ulaşmak isteyenlere önerilir.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Tahkikat-ı Edebiye (İlk Edebiyat Anketi), Mithat Cemal Kuntay, Yayına Hazırlayan:Handan İnci, Everest Yayınları Keşif dizisinden Everest Yayınları Keşif dizisinde I. Basım:Nisan 2018, İstanbul

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016