OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

minik(nemika tuğcu)-mustafa aslan

MİNİK

Minik, Nemika Tuğcu’nun bir arkadaşlık öyküsü çerçevesinde izlek olarak insan ve hayvan sevgisinin öne çıktığı bir çocuk kitabı.

 

Eğitim ve sevgi

 Nemika Tuğcu, “Minik” de anlatıcının ‘Teyzemin Anlattıkları’ adlı bölümde belirttiği gibi teyzesinin yaşadığı öykülerden oluşmaktadır. Belirtildiğine göre, teyzenin eğitimci bir yanı vardır. Çünkü çocuklara Türkçe, Matematik ders konularını öyküleştirmekte veya oyunlaştırmaktadır. Buradan da eğitimde yöntem konusunda önemli sayabileceğimiz ipuçlarıyla karşılaşıyoruz. Çocuğa bilgilerin hangi yolarlla verilmesi gerektiği konusunda yararlanılabilecek bir yapıt.

 Sevgi eğitimin olmazsa olmazları arasındadır. Eğer severseniz öğretemeyeceğiniz, öğretilmeyecek bir şey yoktur. Yapıtta, ‘Minik’in insanların söylediklerini anlaması gibi. Hayvanların da tıpkı insanlar gibi sevgiye gereksinim duyduklarını kitabın hemen ilk bölümlerinde son bölümlerine kadar görüyoruz. Kalbinizin açık, sevgiyle dolu olmanız karşınızdakiyle iletişim yolunu size açacaktır. İnsan ve hayvan için su gibi ekmek gibi gerekli olan sevgi yapıtın ana izleklerinden biridir.

 Dostluk

 Nemika Tuğcu’nun ‘Minik’ adlı yapıtı dostluk konusunda yazılmış güzel kitaplardan biridir. Kiki ve kahramanımızın örnek arkadaşlığının yanında kitapta farklı kültürler arası dostluğu da görüyoruz. Eleni Hanım karşımıza toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak çıkıyor. Ayrılmazlık özelliklerinin yanında dost olduğunu da duyumsuyoruz.

 Hayvan (köpek) bakımı

 Minik, çocuklara hayvan sevgisini vermenin yanında bir köpeğe nasıl bakılacağı ve kısırlaştırılması konularında bilgiler veriyor. Sağlığımız için hayvanların da insanlar gibi aşı olması gerektiğini uygun bir dille belirtiyor. Eğer evimizde beslediğimiz hayvanı aşılamazsak kendi sağlığımızı tehlikeye atacağımızın anlatıyor.

Hayvanların zorunlu durumlarda kısırlaştırılması gerekiyor. Yapıtta bakacak kimsesi olmayan Dudu adlı bir köpeğin yavrularıyla ortalıkta rezil olmasının kısırlaştırılarak önleneceğini veriyor. Çünkü bakıcısı olmayan hayvanlar birçok açıdan sorun oluyor, bulundukları çevreye.

 Köpek bakımı kolay değildir. Sevginin yanında uygun koşullarda ister. Alınan ama bir süre sonra sokaklara atılan hayvanların acı sonlarından, çevreye yarattığı sorunlara da kısa bir değinide bulunmuş, Nemika Tuğcu.

 

“…İnsanların aç ya da açıkta olduklarını söyleyecek dilleri var. Hayvanların yok. Dikkatle bakarsanız gözleri konuşur onların. Ormanlara, ana yollara, otobanlara, köprülerin üstüne atılan binlerce cins hayvan var bu kentte. Çocuklara oyuncak edilmiş, bir hevesle alınmış ama bıkılıp atılmış bu hayvanlar sahiplerini unutmaz.” (s.75)

 Minik, Nemika Tuğcu’nun birbirini tamamlayan sekiz bölümde çocuklara insan ve hayvan sevgisi yanında dostluğun ne demek olduğunu da anlatan güzel bir kitap.

 

Nemika Tuğcu, Minik  (9+), (Resimleyen:Yaprak Moralı) I. Basım:Ocak 2010, Can Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016