OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Minik Kuşum Pırpır

Minik Kuşum Pırpır

Şefika Güney’in ‘Minik Kuşum Pırpır’ adlı yapıtı Büyülü Fener Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtta  Mutlular ve Mutsuzlar, M20151120_194648ink Kuşum Pırpır, Kiralık Ev ve Genç Bir Doktorun Kaderi olmak üzere dört öykü bulunuyor.

günümüz insanı

Şefika Güney ‘Minik Kuşum Pırpır’ adlı yapıtında yer alan öykülerinde günümüz insanının yaşamından kesitler sunuyor. Özellikle büyük kent yaşamının koşuşturması içindeki insanı vermesi dikkat çekiyor. yazar zaman zaman büyük kentle küçük yerleşim birimleri arasındaki kimi farkları da ortaya koyuyor. “Mutlular ve Mutsuzlar”, “Kiralık Ev” gibi öykülerinde büyük kent yaşamını olumlu/olumsuz yönleriyle gözler önüne seriyor.

doğa sevgisi

Şefika Güney başta yapıta adını veren öyküsü olmak üzere öykülerde doğa ve hayvan sevgisi yer alıyor. Çocukların bilgisayarın başında kalkmadığı şu günlerde onları sanal esaretten kurtarmanın yolunun doğayla iletişim kurmak ve
şefikahayvan sevgisi olduğu iletisi yer alıyor.

“Mutlular ve Mutsuzlar”, “Kiralık Ev” ve yapıta adını veren “Minik Kuşum Pırpır”da hayvan ve doğa sevgisini görüyoruz.

“Hayvanlara karşı olan aşırı  tutkumdan dolayı, ne zaman ödüllendirilmek istensem, aklıma hep bir hayvan sahibi olmak gelirdi. Bazı hayvanlar konusunda ailemin izin vermemesi, tercih yapmamı iyice zorlaştırıyordu. Hamster, köpek, kedi gibi hayvanlara ailemi ikna edemeyince, bir muhabbetkuşu almaya karar vermiştik.” (Minik Kuşum Pırpır, s.120)

çocuk gelinlere hayır!

Yazar büyük bir duyarlılık göstererek  “Çocuk gelinlere hayır!” diyor . “Mutlular ve Mutsuzlar” adlı öyküsünde köyünde okula gidemeyen ancak kentte yakınları sayesinde okullu olan bir kızın serüveninden görünümler sunuluyor. yaygın olan anlayışın “kız da okur mu? Kız çocuğu okuyup da ne olacak?” gibi anlayışa karşı olanların toplumda sesini yükselttiğini okuyoruz.

“Soranlara, “Okuyup da n’olacak?” diyordu. ” Ona göre kız çocuğu fazla okumamalı, erken evlenmeliydi. Onun gözünde okula giden kız şeytana uyan kızdı. Bir an önce baş göz edilmeliydi.” (s.87)

 

Şefika Güney’in ‘ Minik Kuşum Pırpır” da yer  alan öykülerde doğa ve hayvan sevgisi yüklü umut dolu bir yapıt.

Mustafa ASLAN

——————–

Minik Kuşum Pırpır (Öykü), Şefika Güney, I. Basım : Büyülü Fener Yayınları, İstanbul Kasım 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016