OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mimar sinan

 

IMAG1489

mimar sinan

‘Mimar Sinan Tarihi’ adlı yapıtta, Mehmet Zeki Sönmez  yazma ve belgelere dayanarak sadece  ünlü mimarımız Mimar  Sinan ve yapıtları ile ilgili değil, dönemin siyasi olayları, önemli kişilikleri ve İstanbul hakkında bilgi veriyor.

yazma ve belgeler

‘Mimar Sinan Tarihi’ adlı yapıtta, Mehmet Zeki Sönmez yazma ve belgeleri okurla paylaşıyor. Kitapta Mimar Sinan’a ilişkin verilen belge ve yazmalar şunlardır: Tezkiretü’l Bünyan, Tazkiretü’l Ebniye, Tezkiretü’l Mi’Marin, Risale-i Mi’Mariyye, Adsız Risale, Selimiye Risalesi.

Yazar önce yapıtları ve taşıdıkları özellikleri veriyor. Ardından da yapıtların çevirisini sunuyor, okura. Belgelerde sırasıyla Mimar Sinan’ın camii, medrese, saray, hamam, daruşşifalar, imaretler, su yolu ve kemerlerin sayıları veriliyor. Yeri geldikçe eserlerin kısaca yapılış öykülerini ve maliyetine ilişkin bilgiler de sunuluyor.

olaylar ve kişiler

‘Mimar Sinan Tarihi’ nde Mehmet Zeki Sönmez okura sunduğu belgelerde Mimar Sinan’ın sırasıylaüç padişahla yaşadığını verilmekle birlikte dönemim ünlü kişileri hakkında da okur bilgilendiriliyor. Ayrıca kimi önemli olayların da yazmalarda geçtiğini görüyoruz.

istanbul ve su

Mehmet Zeki Sönmez ‘Mimar Sinan Tarihi’ adlı yapıtında yaznalara dayanarak İstanbul’un su sorununu da gözler önüne seriyor. Mimar Sinan’ın İstanbul’a su kemeri yapmasını Tezkiretü’l Bünyan’da dile getiriyor. Sinan’ın ağzından anlatılan İstanbul’a su kemeri yapılması ve su getirilmesi konusu anlatılıyor.

Mehmet Zeki Sönmez ‘Mimar Sinan Tarihi’nde önemli yazma ve belgeleri okrla paylaşıyor.

Mustafa ASLAN

——————————–

Mehmet Zeki Sönmez, Mimar Sinan Tarihi, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Nisan 2014

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016