OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

mihmandar

IMAG1006

mihmandar

‘Mihmandar’ İskender Pala’nın adı İstanbul’daki Eyüp Sultan semtine adı verilen bir kişiyi anlatıyor.  Ebu Eyyub Halid Bin Zeyd’in yaşamı anlatılırken İslam dünyasının dış ilişkilerine de değiniyor.

 

Hazreti Muhammed

İskender Pala ‘Mihmandar ‘ adlı romanında peygamberimizi konuk etmesinin yanında 80 yaşında İstanbul’un kuşatmasına katılan Ebu Eyyub’u anlatmakla birlikte aslında  İslam ve Hz. Muhammed öne çıkıyor. Pala, yapıtında peygamberimizin kimi olağanüstü özelliklerini veriyor. Sadece olağanüstü özelliklerini vermekle kalmayan yazar kimi yerlerde onun fiziksel özelliklerini, insani yanını ve liderlik yönünü de okura sunuyor.

islam dünyası ve bizans

İskender Pala’nın ‘Mihmandar’ adlı romanı İstanbul’un fethine değin uzanan bir süreci de içine alıyor. Bunun sonucu da İslam Dünyası-Bizans ilişkilerine de giriliyor.

“Eski surlar da Balat Kapısı’na kadar güçlendirildi. Dextus’a göre bu surları aşmak için en az bin kuşatma askeri gerekiyordu. Yani Araplar, Kalkedon’daki yirmi bin askeri iki katına çıkarsalar bile yine bu surları aşamayacaklardı. Yeter ki onlara yardıma gelme ihtimali olan Armeniakon themasını sindirmek mümkün olsundu.” (s.239)

İskender Pala ‘Mihmandar’ adlı yapıtta Ebu Eyub’u anlatmıyor sadece. İslam ve Bizans tarihi hakkında da bilgi dağarcığınıza çok şey katacağınız bir yapıt.

Mustafa ASLAN

————————–

İskender Pala, Mihmandar, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ocak-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016