OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Micromégas

20151103_211823 - Kopyamicromégas
Voltaire’in ‘Microméga’ adlı bilim kurgu yapıtı yayımlandı. Bu yapıtında Voltaire düşsel gezilere çıkıyor.

düşünce özgürlüğü

Voltaire ‘Micromégas’ adlı yapıtında düşünce, filozoflar ve düşünce özgürlüğüne ilişkin konulara da değiniliyor. Yapıtta, kahramanımız birbirinden değişik yerler geziyor. Bu gezide değişik tiplerin yanı sıra değişik coğrafya ile karşılaşmanın yanı sıra farklı düşüncelerle de karşılaşıyor, filozoflarla birlikte.

Voltaire’in ‘Micromégas’ adlı yapıtında yedi bölümden oluşan ‘Micromegas’,  Scarmento’nun Seyahatlerinin Öyküsü, Memnon ya da İnsanın Bilgeliği, Platon’un Düşü, Cosi – Sancta (“Büyük Bir İyilik Uğruna Küçük Bir Ahlaksızlık” Afrika Öyküsü), Avunan İki  Kişi ve Afrika Öyküsü adlı ürünleri yer alıyor.

kadınlar

Yedi bölümden oluşan ‘Micromégas’ adlı yapıtında kadınlar başta yapıta adını veren yapıt olmak üzre kitapta  Keşmirli güzel bir prensesin anlatıldığı Akla Kara, Memnon  ya da İnsan Bilgeliği adlı öykülerinde kadınlardan söz ediliyor.

Voltaire ‘Micromegas’ adlı  ürününde kadınları özgürlükçü olarak gösteriyor. Çünkü bu öyküsünde din adamlarının yasakladığı görüşlerin serbest bırakılmasını istiyor, kadınlar.

voltaire’i etkileyen yapıtlar

Voltaire’in ‘Micromégas’ adlı yapıtı bilim kurgu bir yapıt olarak çıkıyor karşımıza dünden bugüne. Kuşkusuz Voltair’i bu yapıtı yazmaya iten birçok neden olduğu görülüyor. Ancak onu bu yapıtını besleyen voltairemicromegas kaynakların olduğunu söylemek de abartı sayılmayacağı kanısındayım. Başta Binbir Gece Masalları olmak üzere Jonathan Swift’in Güliver’in Gezileri ve   Samsatlı Lukianos’un Gerçek Öykü adlı  yapıtı sayabiliriz.

 

doğayı iş üzerinde yakalamak

Voltaire yapıtında doğaya ve felsefeye ilişkin gelişmeleri birbirinden ayırmayarak ünlü bilginleri anarak veriyor. Zaman zaman adını andığı bilginlerin çalışmaları hakkında okuru bilgilendirirken mizahi öğelerle de karşılaşıyoruz.

Doğa bilimleri ve felsefe alanında önemli çalışmaları yer yer tartışmalarla sunuyor. Yapıtta adı geçen bilginler arasında  Descartes, Aristoreles, Leibnez, Platon… ‘u sayabiliriz.

‘Micromégas’ daki öyküler Voltaire’in  iyimser bakışıyla bugün de güncelliğini koruyor. Önerilir!

 

MustafaASLAN

———

Micromégas, Voltaire, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli, Alfa yayınları’nda I. Basım:Kasım 2015, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016