OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MeselA

20160407_212139MESELA

İskender Pala’nın ‘MeselA’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

İskender Pala, “Bunları kaleme alırken öncelikle kadim kültür ve  gelenekte yaygın olarak kullanılan bazı kitapları okuduk. Sadi’nin Bostan ve Gülistan’ı, Molla Cami’nin Baharişstan’ıı, Lamizade’nin Letaifi, İbnü’l Cevzi’nin Kitabu’l – Ezkıya (Zekiler Kitabı) ve Kitabu’l Hamaka’sı (Ahmaklar Kitabı), İbn Hazm’ın… ve daha birçok kitap bize yol gösterdi.” (s.16)

ALTI BÖLÜM DOKSAN HİKAYE

İskender Pala’nın ‘MeselA’ adlı yapıtında başlıca  altı bölüm, doksan hikaye ya da anekdot bulunuyor. Her bölümde ayrı bir konu ele alınıyor.Kitapta yer alan bölüm ve adları şöyle sıralanıyor: Kişi, Aşk, Kamu, Din, Entellektüel ve Devlet (Siyaset Hayatına Dair).

“Ne garip insanlar olduk? Her şeyi eleştiriyoruz; bize göre herkes hatalı. Bütün kötülükler başkalarının marifeti. Başımızdakiler hep yanlış yapıyor… Hakem hep yanlış kararı veriyor. Öğretmen sanki hep öğrencinin aleyhine çalışıyor.” (s. 153)

SADİ’DEN İSKENDER PALA’YA

İskender Pala yapta ilişkin açıklamaları yaptığı bölümde hangi kaynaklardan yararlandığını açıklıyor. Burada açıkça görülüyor ki, İskender Pala, Sadi’den bugüne ulaşan bir geleneğin takipçisi. Sadi’den devralınan kalıtı sürdürüyor.

İskender Pala ele aldığı konuları geleneksel Doğu edebiyatı özellikleri içerisinde işliyor. Önce örnek bir hikaye ya da anekdot  anlatılıyor. Hikayedeki olaydan giderek bir sonuca ulaşılıyor. Dahası anlatılan bu olaydan bir ders çıkarılıyor. Bu ders okura özlü bir söz aracılığıyla sunuluyor.

İskender Pala, ‘MeselA’ adlı yapıtında Doğu ve İslam edebiyatının önemli temsilcilerinin yapıtlarının gösterdiği yoldan giderek günümüz dünyasından okura güzel bir selam gönderiyor kısa hikayeleriyle ve özlü sözleriyle.

MUSTAFA ASLAN

 

——————————-

 

 

MeselA, İskender PALA, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mart 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016