OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MERYL STREEP

MERYL STREEP

Michael Schulman’ın Meryl Streep Yine O adlı yapıtı Artemis Yayınları arasında okura sunuldu.

“80’LERİN YILDIZI; SEKSENLERİN ilk dakikalarını Woody Allen’in verdiği yılbaşı partisinde geçirdi. Halen Stardust Anıları’nın (Stardust Memories) üzerinde çalışan yönetmen Yetmiş Beşinci Cadde’deki bir bale okulunu kiralamıştı ve prova salonları ile spiral mermer merdivenler şimdi ünlü isimlerle dolup taşıyordu.” (s.317)

ROMAN GİBİ

Bir biyografi çalışması olmasına karşın yapıt bir roman gibi zevkle okunuyor. Kimi alıntılar, görüşler olmaksızın daha çok ünlü yıldızın yaşamında iz bırakan kişilikler üzerinde kuruluyor, yapıt. Kimi biyografi yapıtlarında olduğu gibi anlaşılmaz ve karmakarışık bölümlerin olmaması yapıtı kolay okunur kılıyor. Meryl Streep’le ilgili önemli bilgilerin de yerı söylemek gerekiyor.

Örneğin:Meryl Streep’in sanat alanında yüksek lisans yaptığını özellikle belirtmek gerekiyor. Yaşadığı ilişkileri de gizlemeden veriyor.

KİŞİSEL GELİŞİM

Michael Schulman’ın Meryl Streep Yine O adlı yapıtı kişisel gelişim özellikleri taşıyan bir kitap bence. Çünkü, başarıya giden yolu gösteren bir yapıt olması nedeniyle bu sözü söylemek olanaklıdır.

“Bu sırada Meryl’in Rep’teki pozisyonu sınıf arkadaşlarıyla olan ilişkilerini kötü etkiliyordu. Sınıfındaki kadınlar yıllarca çabalamış, Rep sahnesinde rol alabilmek için bir fırsat beklemişti. Fakat şimdi tüm rolleri Meryl alıyordu.”(s.121)

Michael Schulman’ın Meryl Streep Yine O adlı yapıtında sadece bir sanatçının yaşamını tatlı bir dille anlatmakla kalmıyor bir yandan da kişisel gelişim görevi görüyor. Bu yapıtı okuğunuzda bir yıldızın yaşamının dışarıdan bakıldığı gibi dikensiz gül bahçesi olmadığını göreceksiniz.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Meryl Streep Yine O (Biyografi), Michael Schulman, Çeviren:Seçil Ersek Ümitvar,I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Ekim 201

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016