OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Merhaba

MERHABA DİLİMİZİ BİLİYOR MUSUN?

Helena Bros ve Cristel Rönns’ün yazdıkları Merhaba Dilimizi Biliyor Musun?  adlı çocuk kitabı Büyülü Fener Yayınları tarafından okura sunuldu.

DİL

Helena Bros ve Cristel Rönns’ün   Merhaba Dilimizi Biliyor Musun?  adlı kitaplarında Amerika’dan İsveç’e gelen amca çocukları Ben ile Sir arasında geçenler anlatılıyor. insanların anlaşmasını sağlayan dizgenin dil olduğu bilinci çocuklara veriliyor. Başka ülkelerde yaşayan tanıdığımız ya da tanımadığımız kişilerle dil aracılığıyla anlaşabiliriz iletisi yabancı dil bilmenin önemiyle birlikte veriliyor.

 

DOSTLUK VE PAYLAŞIM

Helena Bros ve Cristel Rönns’ün yazdıkları Merhaba Dilimizi Biliyor Musun?  adlı yapıtta başka ülkelerde yaşayanlarla dil aracılığıyla anlaştığımız ve yabancı dil öğrenmenin bu açıdan önemli olduğu vurgulansa da  bir başka iletiyi farkında olmadan okurun bilinçaltına doğru bir geziye çıktığını görüyoruz. Bu aslında ortak dilin dostluk ve paylaşım olduğu çocukların edimleri aracılığıyla veriliyor.

Yabancı bir ülkedeki bir yakınımız, arkdaşımız veya biriyle yabancı bir dil öğrenerek anlaşabiliriz, ancak dil bilmesek de asıl önemli olanın dostluk ve paylaşım olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

 

Helena Bros ve Cristel Rönns’ün yazdıkları Merhaba Dilimizi Biliyor Musun?  adlı yapıtında iletişim konusunu çocukların diliyle anlatıyor. Bu yapıtta açıkça söylenmese de dostluk ve paylaşım gibi iki farklı iletişim yolunu gösteriyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

 

Merhaba Dilimizi Biliyor Musun? Helena Bros ve Cristel Rönns, Çeviren:Ali Arda, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merhaba, Helena Bross-Christel Rönns, Çeviren:Ali Arda, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016