MEMLEKET KOKUSU

MEMLEKET KOKUSU

Feyiz Erdoğan’ın gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığı romanı Mona Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

“Nihayet mart ayında, Osmanlı devleti, onları İzmir yakınlarındaki Ödemiş kasabasına, orada iskan edilmek üzere yolladı. Ödemiş’te ilk olarak boşaltılmış bir süvari kışlasının binalarından birine yerleştirildiler. Yerleşecekleri ev olarak gösterilen yeri Safiye…”(s.243)

BULGARİSTAN NASIL KAYBEDİLDİ?

Bulgaristan’ı Osmanlı kaybetmesi romanda anlatıldığı kadarıyla göz göre göre kaybediyor. Çünkü daha önceki hükümet tarafından askerin terhis kararı uygulandıktan sonra askere geri çağırma sanıldığı kadar iyi sonuç vermiyor. Ayrıca Sırbistan’a gelen silahların Osmanlı eliyle Selanik üzerinden gönderilmesi ise işin bir başka ilginç yanı olarak görülüyor.

“Gustav’ın başkumandanlık karargahından aldığı bilgilere göre cephede savaş hala sürüyordu  Bulgar ordusu ilk hızını ve ivmesini tamamen kaybetmişti. Artık Çatalca hattında kesin olarak durdurulmuştu.” (s.231)

 

BULGAR ÇETELERİ

Bulgaristan Türklerinin ülkelerini terk etmek zorunda bırakılması için saldırıları Bulgar çeteleri düzenliyordu. Türk köylerini saldıran çete silahsız Türk erkeklerini öldürüyor, kadınlara tecavüz ediyor, mallarını yağmalıyor, ortalık yıkı yakıyordu. Üstelik bunlara Bulgar askerleri de destek veriyordu. Bulgaristan Türklerini ülkelerinden sürmeyi amaçlayan bu davranışların kimi Bulgar vatandaşlarınca onaylanmadığını görüyoruz. Ancak Türk komşularına yapılan zulmü onaylamayan Bulgarların da ellerinden sessizce beklemekten başka birşey gelmiyor.

Feyiz Erdoğan’ın Memleket Kokusu Osmanlı’nın Balkanlar’da gerilemesini bir aile üzerinde verirken askerin siyasetle uğraşmasının olumsuzlukları vb. konulara da ışık tutuyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Memleket Kokusu (Roman), Feyiz Erdoğan, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

 

 

Updated: 12 Ocak 2018 — 09:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir