OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Memetçik Memet

Memetçik Memet

1979 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Memetçik Memet, Mehmet Başaran’ın yaşamından önemli izler bulunan, Köy Enstitülerini anlatan  bir roman olduğunu söylemek gerekiyor.

“Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde milli bir cinayetin feci trajik hazırlıkları yapılmaktadır. Komünizm propagandası İsmet İnönü’nün en çok bel bağladığı köy kalkınması davasının perdesi arkasında bir takım gizli ve müfrit unsurlar oynayacakları rolün korkunç sonuçlarıyla meşguldürler.” (s.276)

KÖY ENSTİTÜLERİ

Yazar/anlatıcı/kahraman benzeşmesinin oldukça belirgin olduğu Memetçik Memet Köy Enstitülerinin kuruluş amacını çok iyi veriyor. Yapıt bununla da kalmıyor, Köy Enstitüleri’nde neler yapıldığı konusunda da bir Hasanoğlan Köy Enstitülü  olarak anlatıyor.

KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN KAPATILDI?

Memetçik Memet’in en belirgin yanı olduğunu düşünüyorum, Köy Enstitüleri’nin neden kapatıldığı konusunu en iyi yanıtlaması.

Alelacele askere alınan Köy Enstitülüler ve askerlik görevleri sırasında hak kaybına uğramaları olarak belirtmek yetersiz kalacağını düşünüyorum. Açıkça Köy Enstitülüleri’nin yok edilmeye başlandığını anlatıyor. Askere alınan Köy Enstitülüler’in  haklarının gasp edilmesi, adeta bir tutsak gibi davranılması ise   geridekilere de bir göz dağı niteliği taşıyor.

Yazar Çankaya’da İnönü ile görüştükten sonra, Köy Enstitüleri’nin kapatılması konusunda geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini anlıyor.

 

SABAHATTİN ALİ

Memetçik Memet‘te Mehmet Başaran “Sabahattin Ali Nasıl Öldürüldü?” başlığıyla verilen bölümde Sabahattin Ali hakkında bilgi veriyor. Başaran-S. Ali varlığını ise bu bölümde öğreniyoruz. Ayrıca yazılan ihbar mektubunda hedef gösterilen aydınlarımız arasında Sabahattin Ali’nin olduğu da görülüyor.

Memetçik Memet’te Mehmet Başaran ülkemizin yakın tarihinde derin bir iz bırakan “Köy Enstitüleri neden ve nasıl kapatıldı?”  sorusuna önemli bir yanıt vermeye çalışıyor, işin içinde olan birisi olarak.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::

Memetçik Memet, Mehmet Başaran, II. Basım:Okar Yayınları, İstanbul, Eylül 1979

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016