OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Melih Cevdet Anday-Toplu Oyunları:1-2

IMAG2238IMAG2252

Melih Cevdet Anday-Toplu Oyunları:1-2

Edebiyatımızın saygın adlarından Melih cevdet Anday’ın oyun yazarlığının göstergesi olan bütün oyunları iki kitap olarak yayımlandı.

bütün oyunları

Melih Cevdet Anday’ın oyunlarının toplandığı birinci kitapta yer alan oyunlar şunlardır: Yarın Başka Koruda, Dikkat Köpek Var, Ölüler Konuşmak İsterler, Müfettişler, Mikado’nun Çöpleri, Ölümsüzler ya da Bir Cinayetin Söylencesi. Bütün Oyunları-II  yer alan oyunları ise şöyle sıralayabiliriz:İçerdekiler, Yılanlar, Babalar ve Oğullar.

“…

KIZ: Siz bir fikir adamı,  bir inanç adamısnız Nasıl oluyor da bunları söyleyebiliyorsunuz? Sizin inançlarınızı da tartıya vursak, sağlamlıklarını koruyabilirler mi? Ve siz o zaman savaşınızda zayıf düşmez misiniz?” (Toplu Oyunları-2, İçerdekiler, s. 90)

tiyatro ve felsefe

Melih Cevdet şair ve romancı, düşün insanı kimliğine tiyatro oyunu yazarlığını da eklememiz gerekiyor. Anday’ın düşün insanı kimliğinin ağırlığını romanlarında ve şiirlerinde  duyumsamayız sadece. Onun tiyatro oyunlarının da düşünsel yanı ağır basıyor.  İçerdekiler’den Mikado’nun Çöpleri’ne kadar bütün oyunlarında felsefi bir yan görüyoruz.

KADIN:Ama insan iyilik ettiği kimseyi sevmezse zalim olur. Sen  bu akşam beni sokak ortasında donmaktan kurtardın, kurtardığın insanı sevmediğin için de zalim oluyorsun. kapıda kaldığım akşam yardımıma gelen komşular da sevmediler beni. Zalimler! Hele iş ararken karşıma çıkan o herif, bana para vermeye kalkan o zalim! (abğırır) Başını çevirip geçene kızmıyorum de yardım eden, iyilik edene kızıyorum. Sana kızıyorum sana!” (Toplu Oyunlar-I, Mikadonun Çöpleri, s.214)

Şair, yazar ve düşün insanı Melih Cevdet Anday’ın Toplu Oyunları edebiyat severlerin/edebiyatçıların okuması gereken oyunların bulunduğu iki kitap…

Mustafa ASLAN

—————–

Melih Cevdet Anday, Toplu OyunlarI-2, 3. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Temmuz 2014

Updated: 25 Ağustos 2014 — 12:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016