OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MEKAN FEŞMEKAN

00MEKAN FEŞMEKAN

Georges Perec’in Mekan Feşmekan adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıyor.

“Perec gerçekten oraya gitmiş miydi diye düşünüp dururken, aklıma bu aralar yayına hazırlamakta olduğum bir roman geldi, Kerem Eksen’in Uyku Krallığı. Parisli bir yazarın Wisconsin’deki bir evi ziyaret edip etmediği üzerine kafa patlatan İstanbullu bir editörün hikayesi ancak Kerem’in bu harika romanında karşıma çıkabilirdi, diye düşündüm.” (s.s. 203-2014)

BAŞLIKLAR

Perec mekan kavramını Mekan Feşmekan adlı yapıtında sokaktan başlayarak şehre ve oradan da başka yerlere kadar uzanan bir alanda okura sunuyor.

Perec “Şehir” adlı bölümde şehir olanı şehir olmayana dair kafa yoruyor. Bir kentin içinde ya da dışında olduğunuzu nasıl bilirsiniz? Bunun ölüsü nedir?

Georges Perec’in Mekan Feşmekan adlı yapıtında yer alan konu  başlıkları şöyle sıralanıyor:Sayfa, yatak, Oda, Daire, Apartman, Sokak, Mahalle, Şehir, Sayfiye, Ülke, Dünya Mekan.

YAŞADIĞIMIZ YER

Georges Perec Mekan Feşmekan adlı yapıtında bir kentin sınırlarını çizdiği Şehir adlı bölümde Paris üzerinden örnekler veriyor. Okurun ise, bence yaşadığı kent üzerinden yapıtta yazılanları günlük yaşama uygulamaları daha yerinde olur diye düşünüyorum. Paris üzerinden okura sunulan bir mekan olarak şehri siz yaşadığınız yer İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Aydın, Muğla, Kahramanmaraş, Batman… illerimizden birinde yaşıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız yer üzerinden kentin sınırlarını çizebilirsiniz.

Perec’in Mekan Feşmekan adlı yapıtı yazıldığı yerlerle sınırlı olmayan okurun bulunduğu mekanla ilişkilendirip okuyup değerlendirebileceği bir yapıt olarak görüyorum.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Mekan Feşmekan, Georges Perec, Çeviren:Ayberk Erkay, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016