OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mehmet akif ersoy

 

IMAG1226

mehmet akif ersoy

‘Mehmet Akif Ersoy-Safahat’tan Seçmeler’ Kapı Yayınları tarafından okura sunuldu. Ertuğrul Düzdağ’ın yayına hazırladığı yapıtta M. Akif Ersoy’un yaşamı ve yapıtları okura kısaca tanıtılıyor. Şair ve yapıtları tanıtıldıktan sonra Düzdağ’ın Safahat’tan seçtikleri okura sunuluyor.

yaşam ve yapıtları

Yapıt,  şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını ailesinden başlayarak anlatıyor. Eğitim yaşamı, sporculuğu, öğretmenliği, ulusal sorunlara duyarlılığı gibi konuları ve şairliğini okura çok derin bilgilere dalmadan her yaştan kişinin anlayacağı şekilde özetleyerek veriyor.

M. Ertuğrul Düzdağ’ın hazırladığı kitapta Mehmet Akif Ersoy’un yapıtları şu şekilde veriliyor: Safahat Dışında Kalmış Şiirleri, Safahat ve Nesir Yazıları.

safahat’tan seçmeler

M. Ertuğrul Düzdağ’ın Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ından seçtiği ürünler yapıtın büyük bölümünü oluşturuyor. M. Ertuğrul Düzdağ’ın Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı yapıtından seçtikleri ürünler arasında yar alanlardan kimileri şunlardır:İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Dili Yok Kalbimin, Hüsran, Bülbül, Leyla, Süleyman Nazif’e, Alınlar Terlemeli, Umar mıydın? “Kişi hissettiği Nisbette Yaşar” Gece, Hicran, Secde, Firavun ile Yüz yüze, Bu Gece, Necid Çöllerinden Medine’ye, Ressam Haklı,Meyhane, Huzur, Uyan, Vahdet, Süleymaniye Kürsüsünde…

M. Ertuğrul Düzdağ’ın ‘Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’tan Seçmeler’ adlı yapıt her yaştan kişinin anlayabileceği iyi bir çalışma. 100 Temel Eser arasında yer alan kitap Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı ve yapıtlarının yanı sıra Safahat’tan seçilmiş şiirler yer alıyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Mehmet Akif  Ersoy-Safahat’tan Seçmeler- Haz:M. Ertuğrul Düzdağ, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016