OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mayi kıta-istanbul

mayi kıta-istanbul/mustafa aslan

Akdeniz üçlemesinin önceki kitapları İskenderiye ve Venedik adlarını taşıyordu. Üçüncü ve sonuncusu ise ‘İstanbul’ Nicholas Woodsworth ‘un gezi yazılarından oluşuyor. Kitap sadece İstanbul’u anlatmıyor. İtalya’dan İstanbul’a gelinceye kadar yol üstündeki yerleşim birimleriyle ilgili bilgiler de veriyor.

İstanbul’a doğru

İstanbul’a gelinceye kadar okurla izlenimini paylaşmakla kalmıyor yazar. Kimi tarihi bilgileri bugünkü sosyo-ekonomik durumla bağdaştırarak sunuyor. Özellikle Arnavutluk için bunu söylemek olası. Yunanistan’ın Kavala kenti ve Türk izleri konusunda Osmanlı’dan başlayarak snulan bilgiler ilgiyle okunuyor.

istanbul

Yazar ülkemize girişini Akdeniz ve Karadeniz üzerinden farklılıklarını ortaya koyarak yapsa da asıl girişi Çanakkale üzerindendir diyebiliriz. Burada Çanakkale Savaşları üzerinde duruyor.

İstanbul’u ise bugünü anlatırken geçmişi de irdeliyor. Okura günmüz yanında geçmişin bilgilerini de sunuyor. Geçmişe gidildiğinde yazarın okura sunduğu bilgiler daha çok Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul alınması konusunda ağırlık kazanıyor. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafınfdan alınmasını dünyanın gidişatını değiştiren önemli olaylar arasında sayıyor.

İstanbul ve kimi kentlerle benzerlikler kuruyor. Örneğin, Venedik’le-İstanbul arasında benzerlik kuruyor, zaman zaman.

Çok kültürlü bir kent olan İstanbul’daki farklı kültürlerle ilgili de yaptığı görüşmeler ve bilgileri de okurla paylaşıyor, Nicholas Woodsworth Mayi Kıta 3. Kitap İstanbul’da.

“Sonunda Osmanlılşarın Rum, Ermeni, Sırp, Arap ve diğer azınlıklarla aralarındaki milliyetçi çatışmalar imparatorluğun sonunu getirdi. Şimdi ne tamamen barok ne tamamen İslami olan, iki geleneğin özelliklerini de taşıyan bir kubbenin altında serili bir halının üzerinde oturmuş, zihnimde uyanan bir sorunun cevabını merak ediyordum.” (s.141)

Nicholas Woodsworth Mayi Kıta 3. Kitap İstanbul bir gezi kitabı olmanın yanı sıra kimi tarihi bilgiler bugünle bağ kurmak için yer alıyor.

 

Mustafa ASLAN

 

—————————

Nicholas Woodsworth, Bir Akdeniz Üçlemes, Mayi Kıta 3. Kitap İstanbul, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım-2012

 

 

 

 

 

——————-

Mustafa Aslan Kimdir?

MUSTAFA ASLAN

MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’İN MUSABEYLİ İLÇESİNE BAĞLI BALİKLİ KÖYÜ’NDE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİ’NDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
-PORTAKAL DEDE
-BAY KEK-Mutfaktan Kaçış-
-MUTFAKTA ŞENLİK VAR
-UÇAN EŞEK

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016