MAVİYENGEÇ AĞIDI

20161122_234421MAVİYENGEÇ AĞIDI

Nihat Behram’ın on kitaplık şiirözü adını verdiği dizinin ikinci kitabını oluşturuyor.

İNSAN VE DOĞA

Nihat Behram Maviyengeç Ağıdı adlı yapıtında yaşadıklarından  hareket ederek örüyor yapıtını.  Canlı canlı bir yengecin pişirilmesinden maymunun canlı canlı kafasının kesilerek beyninin çıkarılarak yenilmesine, çocukluğunda gördüğü Karabaş adlı köpek ve yavrularının yaşadıklarına değiniyor. Nihat Behram bunları anlatırken okura bir ileti önderiyor:İnsan canıyla bir hayvanın, çiçeğin canı arasında fark yoktur. Bir dert yanma ya da umutsuzluk aşılamanın tersine olumsuzlukları güzelliklere çevirme uğraşı olarak görüyorum Behram’ın yapıtlarını.

O, umutla bitiriyor anlatımını, “Ve dünyamız onun gerçek sahiplerinin, çocukların, kuşların, ağaçların, çiçeklerin, derelerin olacak,” (s.51)

BİTKİLER VE HAYVANLAR

Yapıtın ikinci bölümünde kitapla aynı adı taşıyan bir Nihat Behram şiiri yer alıyor. Şiirinde yazarın birinci bölümde anlattıkılarına dair izler bulabiliyoruz. Üçüncü bölümde ise önceki bölümlerde olduğu gibi görseller eşliğinde bitki ve hayvanlarla ilgili bilgiler yer alıyor. Burada özellikle belirtmek işstediğim bir şey var. Bu bölümdeki bilgiler hazır  ansiklopedik bilgiler olmadığını söylemek gerekiyor. Nihat Behram gibi bir zekanın ürünü bilgilerin olduğunu ve zevkle okunan bir bölüm olduğunu belirtmek gerekiyor.

Nihat Behram’ın Şiirözü dizisinin ikinci kitabı Maviyengeç Ağıdı adlı yaptı Bayram Gümüş’ün resimleriyle okura edebiyat şöleniyle görsel şöleni bir arada sunuyor. iyi okumalar!

MUSTAFA ASLAN

……………………………………

Maviyengeç Ağıdı, Nihat Behram, Resmleyen:Bayram Gümüş, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2016

Updated: 25 Kasım 2016 — 07:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir