OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

MAVİ TURNA

MAVİ TURNA

Cem Sultan, Kayıp Ruhlar Atlası Kanlı Mintan  adlı romanlarıyla tanıdığımız Hakan Kağan’ın Mavi Turna adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

Hakan Kağan Kars ve çevresinde yaşayan Malakanların da yer aldığı yakın geçmişin siyasal yaşamından kimi izlerin de bulunduğu doğanın kendini iyiden iyiye duyumsattığı görülüyor.

“Anarşikler de kimlerdi? Nazif neden onlara karışmıştı? Anarşikler sevdiğinden daha mı kıymetliydi ki, onlar için sevdiğinden vazgeçmişti.” (s.107)

KARS

Hakan Kağan’ın Mavi Turna adlı romanı Kars ve çevresini anlatıyor. Özellikle Kars kırsalının yer aldığı yapıt  kentin yaşamı hakkında da bilgiler veriyor. Serhat  şehrimizin kimi ilçeleri ve köylerinin yer aldığını söylemekle birlikte Aşıklar Kahvehanesi Murat Çobanoğlu, Belkıs Akkale, Arif Sağ… adlarını da eklemem gerekiyor.

“Lilipar ile Andrey, çayırdan ormana doğru yürüyorlardı. Genç kız, henüz tam iyileşemediği için, oldukça yavaş yürüyorlardı.Lilipar, “Kars’ta neler oldu anlatmadın,”dedi. Andrey, birkaç sarı çiçeği koparıp Lilipar’a uzattı.” (s.141)

MALAKANLAR

Kars ve çevresinde yaşayan Rusya uyruklu Hıristiyan olmakla birlikte toplumumuza büyük uyum gösteren  topluluğu Hakan Kağan Mavi Turna adlı romanında anlatıyor. Bu arada Malakanizmin Rusya’da Hıristiyan tarikatlardan birisi olduğunu söylemek gerekiyor.  Yapıtın önemli kahramanları arasında ve olay örgüsünde Malakanlar bulunuyor.

“…Babanı ilk kez böyle bir eğlencede gördüm. Bir başka Malakan köyünden on beş-yirmi kadar kızlı erkekli misafir köyümüze gelip pragolga eğlencesine katılmıştı.”(s.26)

Hakan Kağan’ın Mavi Turna adlı yapıtı yakın zamanda Kars ve çevresinde yaşanan doğanın tatlı nefesini duyumsayacağınız ve turnaların sesini duyacağınız bir roman sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Mavi Turna (Roman), Hakan Kağan, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ekim 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016