OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

matematik ve metafizik

 

matematik ve metafizik-mustafa aslan

Ahmet Ayhan Çitil’in ‘Matematik ve Metafizik’ adlı yapıtı bilnen matematik kitaplarının dışında, genel okuyucu kitlesinin düşündüğü gibi problemlerle dolu değil. Hani bu kitapta da problemlere çözüm bulunuyor, desek de yanlış olmaz. Matematik felsefesiyle ilgili bir kitap olduğunu ancak bununla da sınırlandırılmamasını gerektiğini belirtmek çok da abartı sayılmaz, bence.

‘Matematik ve Metafizik’ düşünülen serinin ilk kitabı:Sayı ve Nesne. Yapıt Alfa Yayınları aracılığıyla okura ulaştırılıyor.

kimlere sesleniyor?

‘Matematik ve Metafizik’ adlı yapıta şöyle bir baktığınızda matematik felsefesiyle sınırlanmadığını görürsünüz. Felsefeden matemetiğe dilbilime kadar uzanan geniş bir alandaki okur kitlesine sesleniyor, desek çok da abartmış sayılmayız.

‘Matematik ve Metafizik’ adlı yapıt dört bölümden oluşuyor.  Sırasıyla bölüm adları şunlardır: Kant’ın transandantal düşüncesini derinleştirilmesi, matematiksel nesnelerin inşası, Biçimselliğin eleştirisi,  Matematiksel gerçekçilik ve  sürey varsayımı’nın ispatı.

kant ve matematik

Kant ve matematik konusunda neler biliyorsunuz? ‘Matematik ve Metafizik’ Kant’ın özellikle matematik konusundaki görüşleriyle merkezde olduğu bir kitap.

Kant’ın ‘saf görü’ kavramını ele alıyor, yazar ‘MATEMATİK VE METAFİZİK’ adlı yapıtın birinci kitabında. Ahmet Ayhan Çitil ‘saf görü’ konusunda Kant’tan farklı bir görüşe sahip olduğu görülüyor. Ayrıca yazar ‘saf görü’nün daha iyi anlaşılması konusunda da kimi açıklamalar yapıyor.

Ayhan Çitil’in ‘Matematik ve Metafizik’ matematik felsefesine değerli bir katkı olarak görüyorum. Ama sadece matematikçiler ya da felsefecilerin değil, dilbilim alanına  kadar uzanan çok geniş bir alandaki okur kitlesine sesleniyor, bu kitap.

————————-

Ahmet Ayhan Çitil, Matematik ve Metafizik, Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016